Na Vánoce do Egypta? Země doufá v lepší zítřky

Káhira - Egyptská revoluce a nepokoje v zemi dál negativně ovlivňují tamní hospodářství, které je z velké míry závislé na cestovním ruchu. Cizinci se ale do země často bojí. Egypťané se s tím snaží bojovat, často ovšem neúspěšně. Nyní doufají, že lidé za teplem zamíří aspoň na Vánoce a Silvestra. Výrazný propad návštěvnosti trápí i světoznámý Luxor.

Luxor, Sfinga, Údolí králů, pyramidy se staly pojmy, které po staletí lákaly turisty z celého světa. Běžně sem mířily statisíce lidí, po roce 2011 ale přišel útlum. „Teď je vrchol sezony, ale jak vidíte, časy jsou zlé. Snad to bude v příštích měsících lepší. Snad pomohou Vánoce a Nový rok,“ uvedl pilot vyhlídkového balonu Khaled Marghany. 

Vánoční turistika není masovou záležitostí. Je totiž drahá

Z hlediska vánočního cestování jde o mírný optimismus. „Reálně zájezdy na Vánoce a na Silvestra jsou velice dobře prodané,“ řekl Tomáš Cikán, člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Vánoční turistika je přitom z celého roku nejdražší. „Přes Vánoce bude v zahraničí asi 100 tisíc lidí,“ poznamenal Cikán. Vánoční turistika ale podle něj nikdy nebude běžným jevem pro masu.

Na turisty v Egyptě čeká celá řada možností, jak prohlídku starověkých památek prožít. Mohou se jen procházet, projet se na čtyřkolkách nebo se proletět balonem. Hotely tu jsou často ale prakticky prázdné, a to hlavně ty luxusnější. 

„Ministerstvo turistiky má o Luxor velký zájem. Příští rok se tu bude otvírat nová Avenue - projekt, na kterém se pracuje už pět let. Stát přišel na spoustu peněz, deseti miliony egyptských liber přispěla i Evropská unie. Doufám, že to Luxor vrátí zpátky na výsluní. Musíme vydržet,“ konstatoval ředitel hotelu Hilton Luxor Christoph Schleissing. 

Ulice, které bývaly přeplněné turisty, teď každopádně zejí prázdnotou. „Jen tady v Luxoru žije asi milion lidí. Díky politické a ekonomické situaci je naprostá většina z nás bez práce. V podstatě všichni jsou tu závislí na turistice,“ podotkl obyvatel Luxoru Ashraf Omar Mohamed. 

Turismus totiž znamená pro Egypt asi sedm procent hrubého domácího produktu. Za poslední rok ale klesla návštěvnost až o třetinu.