Turistickou sezonu v Betlémě narušil listopadový konflikt

Betlém - Turistika na Západním břehu Jordánu se pomalu vzpamatovává z nedávného odlivu turistů. Nová eskalace násilí mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamas z pásma Gazy minulý měsíc odradila zahraniční návštěvníky v době vrcholící sezony. I do Betléma zamířilo méně lidí. Raketové útoky a bombardování zastavilo až příměří zprostředkované Egyptem a Spojenými státy.

V biblickém místě narození Ježíše Krista na Západním břehu Jordánu jsou Vánoce vrcholem turistické sezony. Tisíce poutníků míří do kostela Narození páně. „Jsem nadšená, uvidím místo, kde se narodil Ježíš Kristus! Když už jsme tady, tak navštívíme i mnoho dalších míst,“ řekla jedna z turistek, která dorazila až z Nigérie. 

Turistický ruch v Betlémě vážně poškodilo v roce 2000 násilné povstání v palestinsky okupovaných územích na Západním břehu a v pásmu Gazy. Návštěvníci tehdy raději zamířili do bezpečnějších destinací. 

Západní břeh Jordánu turisty příliš netáhne
Zdroj: ISIFA

Podobný scénář se opakoval při každé nové eskalaci násilí. Po částečném uklidnění situace se ale turisti zase vracejí. „Letos si turismus v Betlémě vede lépe než loni. Během roku jsme tu měli víc turistů, a tím i víc žádostí o ubytování. Město loni navštívily víc než 2 miliony lidí, to je dvacetiprocentní nárůst oproti loňsku,“ řekla ministryně turismu Rula Ma'ayahová. 

Pozitivní trend ale v listopadu narušil konflikt mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamas. V prosinci pak rezervace zrušilo přes 40 procent turistů. „Ještě týden od začátku konfliktu v Gaze jsme byli optimističtí. Jenže pak lidé začali rezervace rušit a už je znovu neobnovili. Doufáme, že do března bude všechno v normálu,“ prohlásil majitel obchodu se suvenýry Maher Canawati.