Italové z módy nesleví ani v krizi – pro oblečení chodí do půjčoven

Řím – V Itálii dopadá finanční krize i na tamní národní pýchu – módu. Lidé na sobě začali šetřit a nové oblečení si už nekupují tak často jako dřív. Na situaci tak vydělávají hlavně půjčovny oblečení, které pro čím dál větší počet Italů představují zajímavou možnost, jak neslevit se svých standardů.

Novoroční oslavy musí být v Itálii vždycky ve velkém stylu. Patří k nim hodně jídla, pití, hodně přátel a podle mnohých Italek patří k novému roku neodmyslitelně také nové šaty. Ani letos nemohly udělat výjimku. Protože se ale snaží ušetřit, šaty si nekoupily, jenom půjčily.

Právě půjčovny šatů jako jedny z mála na krizi vydělávají a o zákazníky nouzi nemají. Italů a hlavně Italek, které v poslední době přešly na zapůjčenou garderobu, totiž rok od roku přibývá. A to i mezi movitými, které si chodí pro luxusní modely za statisíce korun.

„Večerní šaty od návrháře vyjdou na 5 až 8 tisíc eur, kdežto za půjčení se platí jen pětistovka. A tak lidé, kteří teď nechtějí kvůli jedné večerní party utrácet tisíce eur, tam pořád můžou jít v nádherných šatech,“ vysvětluje módní návrhář Gianni Sapone.

Ženy rády nakupují šaty, ale ještě radši si je zkouší

Podle Monicy Celesteové, majitelky jedné z půjčoven, není současná vlna zájmu o tyto podniky jen znouzectností, ale novým a zajímavým trendem. Snaží se proto nabídku pořád vylepšovat. Vedle šatů nabízí zákaznicím k zapůjčení i boty, šperky a další doplňky. Jak sama říká, dopřává jim tak malou módní terapii.

„Ženy samozřejmě baví šaty a šperky kupovat, ale ještě víc je baví si je zkoušet a předvádět se v nich. Když jim je někdo pochválí a ocení, jsou na vrcholu blaha, ale s jedněmi se to nedá opakovat donekonečna. Já jim nabízím, že je můžou vrátit a přijít si pro další pochvalu,“ pyšní se Celesteová.

Podle předpovědí analytiků mají půjčovny i dál dobré vyhlídky. Italové totiž na sobě stále šetří – loni jejich výdaje na osobní spotřebu klesly meziročně o více než tři procenta a pokles, i když mírnější (o 0,7 procenta), se čeká i letos.