Svatba v Afghánistánu? Týdenní veselí, osmery šaty a tisíce hostů

Kábul – Páry v Afghánistánu odkládají svatby, nemají na ně totiž peníze. Můžou za to náročné obřady, které trvají celé dny a stojí spoustu peněz. Všechno přitom musí zaplatit strana ženicha.

V afghánské kultuře jsou velké a drahé svatby obdivované, většina lidí si je ovšem nemůže dovolit. Nevěsta by totiž měla mít nejlépe osmery šaty – jedny na zásnubní večírek a další na týdenní svatbu. Každé stojí v přepočtu asi 30 tisíc korun. Další desítky tisíc jsou potřeba na dary pro příbuzné. A ještě k tomu peníze na samotný obřad s tisíci hosty.

Afghánci tak snadno za svatbu zaplatí v přepočtu i několik set tisíc korun. Naproti tomu průměrný plat státního úředníka činí jen asi 4 tisíce korun měsíčně.

„Za obřad jsem zaplatil celkem sedm tisíc amerických dolarů. Z toho jen dva tisíce byly moje. Pět tisíc jsem si musel půjčit,“ svěřil se jeden z obyvatel hlavního města Kábulu.

Stát chtěl drahé svatby zatrhnout

Jenže půjčky ve finančních institucích jsou často nedostupné. Kvůli sňatku se proto běžně zadlužují celé rodiny. Stát proto chtěl nákladné svatby zakázat – omezit počet pozvaných hostů nebo drahé dárky příbuzným. Ale vládou nakonec návrh neprošel.

„Obvykle pozveme asi dva tisíce, tři tisíce, někdy i čtyři tisíce hostů. To je hodně peněz. Na každém stole je čtyři nebo pět druhů rýže, masa, dezertů a ovoce. Přitom jenom deset až dvacet procent jídla se sní,“ vysvětluje afghánský ministr spravedlnosti Habibullah Ghaleb.

Někteří muži proto volí obřad, který se odehrává doma. Tím dost ušetří, i tak ale zaplatí v přepočtu 60 tisíc korun. Ani na skromném obřadu totiž nesmí chybět kapela, sladké pečivo a bohatý program.

Zatímco dříve většina mužů v Afghánistánu vstupovala do manželství ještě jako náctiletí nebo krátce poté, co jim bylo dvacet, teď se žení až mezi třicátým a pětatřicátým rokem věku. Pokud nejsou z opravdu bohatých rodin, musí si nejprve našetřit.