Lyžování v Jeseníkách? Celkem pohoda

Ramzová (Jeseníky) – Lyžařští nadšenci, kteří nemají dostatek volných dnů na únik za zasněženými pláněmi za hranice, se mohou podívat i po českých horách. Mnohdy je možno narazit na střediska, která za vyzkoušení rozhodně stojí. O silvestrovském týdnu jsem navštívil jedno ze známějších lyžařských středisek v Jeseníkách – Ramzovou. Rád bych se s vámi proto podělil o dojmy, kterými mě tato lyžařská oblast naplnila.

Jeseníky jsou útočištěm desetitisíců lyžařů každý rok. V mnohých z nás sice stále panuje pocit, že tamní střediska nejsou tak vybavená jako například ta v Krkonoších – což mnohdy bohužel stále platí – dobrá lyžovačka a horský relax se tam však bezesporu zažít dá. Hlavním důvodem, proč do této oblasti lyžaři či běžkaři míří, je především cena, a to jak za ubytování, stravu či poskytované služby. Paradoxně ceny skipasů mnohdy odpovídají spíše střediskům dražším.

Pokud se rozhodnete objednat si ubytování ve vesnici Ostružná, kterou osobně považuji za nejlepší „výjezdní bod“, budete mít téměř na dosah hned několik lyžařských středisek. Stejnojmenná Ostružná, Ramzová a Petříkov.

Ski areál Petříkov
Ski areál Petříkov
Více fotek
 • Ski areál Petříkov zdroj: ceske-sjezdovky.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4274/427341.png
 • Ski areál Ostružná zdroj: ceske-sjezdovky.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4274/427342.png
 • Ski areál Ramzová zdroj: ceske-sjezdovky.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4274/427343.png

Ostružná

 • Čtyři vleky
 • Šest sjezdovek
 • Délka tratí od 80 do 450 metrů

Ramzová

 • Šest vleků
 • Devět sjezdovek
 • Délka tratí od 300 do 3 260 metrů

Petříkov

 • Šest vleků
 • Šest sjezdovek
 • Délka tratí od 500 do 900 metrů
Obec Ostružná
Obec Ostružná

Skiareál Ostružná uspokojí spíše méně náročné lyžaře. Upravované sjezdové tratě jsou kratší. Ve středisku se nachází lyžařská škola, půjčovna lyžařského vybavení a občerstevní. Petříkov nabízí upravované sjezdovky se „slušným“ sklonem, pokud je dost sněhu a jedou všechny sjezdovky, je z čeho vybírat. Na své si přijdou jak náročnější lyžaři, tak rodiny s dětmi. Restaurační zařízení je v těsné blízkosti sjezdovek. O přepravu se starají vleky typu kotva. Největším a zároveň nejzaplněnějším střediskem ze všech je skiareál Ramzová. Nabízí sedačkové lanovky a slušné sjezdovky, které jsou širší. Ti, co nejsou ranní ptáčata a raději si přispí, mohou u stanic lanovek na Ramzové čekat nepříjemné fronty. Nesjíždí se sem jen Češi, nýbrž i Poláci, kteří zde hojně využívají dobrý servis za dobré peníze.

Pokud jsou na Ramzové fronty a sníh není zrovna ideální, dovolil bych si doporučit spíše Petříkov. Sníh tam vydrží déle, v lepší kvalitě a ve frontě nebudete mít čas probrat českou politiku. A přidám ještě jedno důležité upozornění: Ve skiareálu Ramzová jsou umístěny fotobuňky na kontrolování lyžařů a jejich skipasů - v případě, že budete chtít svoji permanentku prodat či půjčit některému z rodinných příslušníků, může být vaše permanentka zablokována a na kase vám nic nevrátí.

Lyžování
Lyžování

Ubytování zde není problém sehnat. Jedninou výjimkou jsou vánoční a silvestrovské pobyty, kdy je většina ubytovacích kapacit beznadějně vyprodaná. Mnohé z nich si klienti rezervují i rok předem, respektive okamžitě po uplynutí jejich turnusu. Pokud se vám zdá cena za ubytování v porovnání s kvalitou vysoká, nezdráhejte se říct si o slevu. Přece jen nejsme v Krkonoších, kde se hoteliéři vzhledem k německé klientele nebojí říct o „slušnou“ sumu.

Pokud se do Jeseníků podíváte, nezbývá než popřát hezké zážitky, hodně sněhu a dobré počasí. Nicméně je to jen jedna z mála lyžařských oblastí, která stojí za návštěvu.