Malé závisláky na internetu léčí koně

Soul - Jižní Korea má stále větší problémy s dětskou závislostí na internetu. Podle vládních údajů se problém týká každého desátého mladého člověka ve věku od 10 do 19 let. Země disponuje nejrychlejším připojením na světě a celé dvě třetiny obyvatel tu využívají přístup k internetu prostřednictvím chytrých telefonů.

Děti v Jižní Koreji usedají před monitory ve velmi nízkém věku a snadno propadají nezvladatelné závislosti. Hledají pobavení u klasických her, ale často i pornografii. Prošla si tím i čtrnáctiletá dívka, která vystupuje pod přezdívkou Kim. Její rodiče se jí snažili pomoci všemi možnými způsoby – uměním, hudební terapií i zákazy. Nic nepomohlo. „Hrála jsem na počítači hry i sedm hodin denně. Když byla matka pryč, tak klidně celou noc,“ říká Kim. 

Čas mladých lidí u počítače se snažila omezit minulý rok i vláda takzvaným zákonem o omezení připojení. Ten zakazuje dětem pod 16 let užívat internet mezi půlnocí a šestou hodinou ráno. Mnohé z nich ho ale obcházely a přihlašovaly se v tento čas do sítě přes účty rodičů. Jako účinný lék se nakonec ukázal kontakt s koňmi – jezdecké centrum pro závislé děti nedaleko Soulu si získalo velkou oblibu. Součástí terapie je tu péče o koně i samotné jízdy. 

Psychiatrička Jusuk Džoungová vysvětluje: „Je to zábavné. Jezdectví je nová zkušenost a kombinuje fyzickou aktivitu a emocionální spojení se zvířetem - může pomoci překonat závislost na internetu.“ 

V Jižní Koreji prozatím fungují dvě centra a denně je navštíví padesát mladistvých. Podle odborníků kontakt s koňmi dokáže dětem pomoci i s depresí nebo hyperaktivitou. Do deseti let by center mohlo být napříč zemí až třicet.