Diana v cizí náruči se prodala za 350 tisíc

Amherst (USA) - Za 18 306 dolarů (348 000 Kč) se vydražila dosud neznámá fotografie z mládí britské princezny Diany. Zájem k černobílému snímku přitahuje skutečnost, že ho londýnský Daily Mirror považoval za nevhodný k vydání, nejspíš aby neuvedl do rozpaků britskou královskou rodinu. Fotografie se spolu s dalšími dražila on-line a přihazování probíhalo od 17. ledna do dneška, novým majitelem je investor v realitách ze San Diega.

Snímek pochází ze začátku roku 1981, kdy budoucí princezna byla ještě Dianou Spencerovou. Je na něm zachycena patrně na horské chatě, jak se usmívá do objektivu pohodlně usazená na klíně mladého muže zhruba stejně starého jako ona, který si čte knihu. U okna stojí láhev whisky Johnnie Walker a přes celou fotku jsou naškrábána slova „not to be published“  (nevydávat) tužkou, jakou v té době používali novinoví fotoeditoři. Na zadní straně je datum 26. února 1981, tedy dva dny poté, co královský Buckinghamský palác oznámil zasnoubení prince Charlese a Diany Spencerové.

Bobby Livingstone, RR Auctions:

„Zachycuje okamžik, kdy už bylo oznámeno zasnoubení a tisk kolem Diany šílel - ale Daily Mirror se přesto rozhodl nevydat fotku, na níž je Diana v uvolněné pozici u někoho jiného než u prince Charlese.“


Podle Bobbyho Livingstonea z aukční síně RR Auctions ve městě Amherst ve státě New Hampshire pochází snímek ze soukromého archivu, který ho koupil před sedmi lety z fotobanky britského listu Daily Mirror. Fotka s rozměry 20x25 centimetrů by se podle Livingstonea za běžných okolností prodala za zhruba 1 000 dolarů (asi 19 000 korun), ale „kvůli tomu nápisu 'nevydávat' očekáváme, že se cena vyšplhá výš“, řekl před dražbou.