Na lyže až do Kašmíru

Dillí - Středisko Gulmarg v indickém Kašmíru se chce dostat do povědomí náročných lyžařů a konkurovat věhlasným místům v Alpách nebo Spojených státech. Zatím většímu rozmachu bránil neklid v oblasti. Místní nyní doufají, že turistů bude postupně přibývat.

Středisko Gulmarg nabízí malebné výhledy na zasněžené Himaláje, krásná údolí, spousta sněhu a dostatek sjezdovek pro každého. Lyžaři z celého světa tak pomalu objevují kouzlo resortu v nejvyšších horách planety. „Je tady nádherný sníh. Jsem sice začátečník, takže to pro mě není jednoduché, naštěstí tady mají ale dostatek různých povrchů pro každého,“ řekla jedna z turistek Sarah.

Hřeben hory je zároveň kontrolní linií mezi Indií a Pákistánem, při příjezdu se turisté musí připravit na bezpečnostní kontrolu, na svazích je ale už nic neomezuje. „Lidé jezdí hlavně kvůli prašanu, doslova z celého světa. Teď rozjíždíme i Heli-skiing, to – doufáme – přitáhne další vlnu turistů,“ podotkl výkonný ředitel resortu Mahmed Ahmad Shah. „Je to úžasné, ta nadmořská výška, strmé kopce a hluboký sníh, zvlášť pro nás, Australany, je ho až nepochopitelně moc,“ konstatoval další z turistů.

Indické středisko Gulmarg má zatím jen jednu sedačkovou lanovku a několik vleků, ale velké plány. Sezona tu začíná v polovině prosince a končí v polovině dubna. Jeden výjezd lanovkou stojí v přepočtu asi 88 korun. Celodenní skipas vyjde na 350. Pro Indy to není málo. Dovolit si to může střední třída nebo ti bohatší, jejichž počet v zemi roste. Zájemci si nově můžou zaplatit i instruktory.

V Kašmíru v poslední době ubývá násilí. Pokud region ztratí pověst nebezpečné destinace, mohl by proud turistů ještě zesílit. Místní úřady doufají, že Gulmarg se pak stane asijským Aspenem. 

Zimní sporty nejsou v Indii novinkou. První sjezdovky tu spustili už v roce 1927 Britové. Oblast Kašmíru díky nim už lyžováním jednou známá byla – říkalo se jí „Švýcarsko východu“. Později ale turisty odradily politické nepokoje.