Na cestě po Bora Bora

Papeete – Kdo chce odcestovat co nejdál z České republiky, měl by zvolit Francouzskou Polynésii. A na ostrovech Bora Bora nebo Raiateia pak může poznávat tajemství černých perel, krmit rejnoky nebo si ovonět vanilkové plantáže.

Francouzská Polynésie je zámořské území Francie v Oceánii tvořené 118 ostrovy rozesetými po území velkém asi jako celá Evropa. Jde o ostrovy vulkanického původu nebo korálové atoly. Pevnina z nich přitom není žádná v dohledu. 

Bora Bora, perla Francouzské Polynésie 

Polynéské ostrovy se seskupují do několika souostroví, která dohromady pokrývají oblast o rozměrech asi 2 000 kilometrů ze západu na východ a 2 400 kilometrů ze severu na jih. Ostrov Bora Bora je nejvýznamnějším zástupcem tzv. Závětrných ostrovů, které jsou součástí mnohem známějších Společenských ostrovů. 

  • Francouzská Polynésie
    Francouzská Polynésie zdroj: ČT24
  • Francouzská Polynésie
    Francouzská Polynésie zdroj: ČT24

Nejdůležitějším kultovním místem celé východní Polynésie byl kdysi ostrov Raiateia, k němuž se na pirogách pravidelně sjížděli Polynésané z velké části Tichomoří. K hlavním zdrojům příjmů ostrova na rozdíl od ostrova Bora Bora nepatří turistika, ale produkce černých perel a vanilky. Přesto oblast přitahuje nezávislé cestovatele svými písečnými plážemi, blankytným mořem, korálovými útesy, ale i bujnou tropickou vegetací v neobydleném hornatém vnitrozemí. 

Více informací o Francouzské Polynésii se pak dozvíte v záznamu pořadu Na cestě.