Indičtí voliči váhají mezi Hitlerem, Billy Kidem nebo Frankensteinem

Šilaung (Indie) – Z lokální tradice vycházejí poněkud kuriózní jména obyvatel indického státu Méghálaj. Voliči, kteří zde v sobotu půjdou hlasovat v místních volbách, tak budou moci zvolit třeba Adolfa Hitlera nebo Frankensteina. Mezi 345 kandidáty na 60 míst v místním zákonodárném shromáždění jsou i Bombersingh, Boldness Billykid, Predecessor, Process, Hopingstone Lyngdoh, Hilarious Pochen, Hopeful Bamon nebo Class One. Výsledky voleb budou oznámeny 28. února.

Jde o součást méghálajské tradice, která rodičům velí vybírat pro své potomky zajímavá, kuriózní, anebo jen „cize a světově“ znějící jména. Trend pochází z koloniálních dob, kdy se do metropole Šilaungu stěhovali mnozí Britové, které sem lákalo mírné podnebí kontrastující s palčivým horkem většiny Indie. Šilaung byl tehdy znám jako „Skotsko východu“ a vytrvalý příliv zahraničních misionářů i vojáků znamenal, že se tu uchytilo křesťanství i angličtina.

Historici uvádějí, že právě kdysi tak blízké vztahy s Anglií stále inspirují mnoho lidí k tomu, aby své potomky pojmenovali náhodnými anglickými slovy nebo podle slavných postav minulosti, často ovšem bez znalosti, co ve skutečnosti znamenají či představují.

Podsaditý, plešatící politik Adolf Lu Hitler-Marak říká, že rodiče neznali pozadí jeho kontroverzního jména a tvrdí, že s výjimkou kníru nemá s nacistickým diktátorem nic společného. „Možná se mým rodičům líbilo to jméno. Ale já nejsem diktátor,“ prohlásil.

V minulosti se muselo přejmenovat několik indických restaurací a obchodů nesoucích jméno Hitler, aby se vyhnuly vlně protestů. Hitler-Marak prý se svým jménem nikdy žádný problém neměl - 2,9 milionu obyvatel státu Méghálaj podle něj chápe, že jakkoli skandální jméno je pořád jenom jméno.

/*json*/{"map":{"lat":25.918526162075,"lng":91.40625,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":25.562265014427,"lng":91.878662109375,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/