Královský potomek po americku: Je to holka!

Washington – Mládě pandy velké, které se před dvěma týdny narodilo ve washingtonské zoo, je samička. Pohlaví mláděte se vědcům podařilo určit díky dvěma genetickým testům - jeden byl z Číny, zatímco druhý si vyvinula sama zahrada. Jméno zatím malá panda nemá, zoo s ohledem na čínskou tradici čeká, až od porodu uplyne 100 dnů.

„Je to holka!“ oznámila Smithsonianská národní zoologická zahrada na adresu vzácného přírůstku. Mládě se 23. srpna narodilo patnáctileté pandě Mei Xiang, která se tak stala už trojnásobnou matkou. O den později porodila druhé mládě, rovněž samičku, ale dvojče přišlo na svět už mrtvé. Vyjasnila se také otázka paternity; matka totiž byla oplodněna uměle směsí spermií dvou samců pandy velké. Teď už je jasné, že tatínkem není samec Gao Gao ze zahrady v kalifornském San Diegu, ale místní samec jménem Tian Tian. Snahy o početí Mei Xiang přirozenou cestou za přispění washingtonského samce neuspěly, stejně jako nebyl úspěšný ani první pokus o inseminaci Tianovým spermatem.

Pandí koutek ve washingtonské zoo je nadále pro návštěvníky uzavřen. Dění v něm lze nicméně sledovat prostřednictvím webové kamery.

/*json*/{"map":{"lat":38.928467483396,"lng":-77.048449516296,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Panda velká patří mezi nejohroženější živočišné druhy. Jejich přirozeným domovem je několik horských hřebenů v centrální Číně. V současnosti jich podle dostupných informací ve volné přírodě žije kolem 1 600, dalších asi 300 jich je v zajetí, převážně v Číně. Pro pandy je typická velmi slabá porodnost.