Ne Holandsko, ale Turecko – ráj tulipánů

Istanbul - Tulipány už nejsou jen doménou Holanďanů. Tisíce kilometrů na východ jim vyrostl zdatný konkurent. Miliony tulipánů všech barev a tvarů v těchto dnech doslova zaplavily ulice tureckého Istanbulu. Koná se tu jeden z nejslavnějších festivalů svého druhu na světě. Největší turecké město se už devátým rokem halí do barevného kabátu. Podívejte se.

„Letošní ročník je rekordní. Po celém Istanbulu jsme zasadili okolo dvaceti milionů tulipánů. Kromě nich jsou k vidění další 4 miliony dalších květin,“ popisuje manažerka festivalu. 

Pořadatelé navazují na dlouhou tradici. Tulipánům totiž Turci holdovali už v 16. století, v dobách Osmanské říše. Zvyk se ale na dlouhá staletí odmlčel. Zhruba 1 600 pěstitelů z celé země se teď usilovně snaží, aby znovu nezapadl. A podporuje ho i vláda. 

Na rozvoj zemědělství vláda v roce 2005 zřídila speciální sociální program jako jeden z hlavních způsobů, jak na tureckém venkově podpořit zaměstnanost. Úspěch se dostavil, tulipány jsou u zdejších zahradníků skutečně populární.