S dětmi raději na hory než k moři

Praha – Chorvatsko, Itálie, Řecko, Turecko dominují mezi nejoblíbenějšími destinacemi, kam Češi vyráží na letní dovolenou. Rodiče si někdy nedokáží chvíle strávené u šumícího moře odepřít ani v případě, že se jejich rodina právě rozrostla o nového člena. I když pediatři moře mladým rodinám striktně nezakazují, není podle nich ideální destinací pro miminko. To ale neznamená, že rodina musí celé léto strávit doma.

Chcete jet k moři? Počkejte alespoň do chvíle, kdy váš potomek oslaví první narozeniny, shodují se pediatři. Pobyt v neznámém klimatu představuje pro malé dítě zátěž. Přímé sluneční paprsky, horko nebo přechody z klimatizovaných hotelových prostor do tropických venkovních teplot mohou způsobit nepříjemné kožní obtíže. Důvod je jednoduchý, pokožka miminka je ještě nedostatečně vyvinutá, stejně jako termoregulační systém dítěte.

V horkém klimatu děti také mohou trpět nedostatkem tekutin. „Kojenec v prvním půl roce života potřebuje na kilo hmotnosti 150 mililitrů tekutin, to je skoro pětkrát víc než dospělý. Jakákoliv ztráta tekutin je velmi rychlá, dítě je schopné ztratit více než 10 % tekutin během méně než 24 hodin – stačí průjem a zvracení,“ zdůraznil profesor Jan Janda z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Rychlá ztráta tekutin může vyvolat šok, v krajním případě i smrt miminka.

Riziko průjmů, které mohou způsobit dehydrataci, je vyšší v exotických zemích, jako je například severní Afrika, případně mezi českými turisty populární Turecko. Pokud se tedy bez dovolené u moře neobejdete, měli byste zvolit raději některou z evropských destinací. Ty favorizuje také fakt, že v rámci Evropské unie mají Češi z veřejného zdravotního pojištění nárok na stejnou zdravotní péči, která je zaručena tamním občanům. To dostupnost kvalitní lékařské péče na cestách výrazně zvyšuje. Pokud dítě ještě připojistíte, obvykle vám pojišťovna nabídne alespoň 50% slevu. Někdy dokonce přibalí pojištění pro dítě do šesti let do balíčku k pojistce pro dospělého zdarma.

Ani v cizině by rodiče neměli zapomínat na režim, který běžně se svým malým potomkem dodržují doma. Platí zásada – s pobytem na pláži to nepřehánějte, i když jste dítě ukryli ve stínu pod slunečníkem. „Pobyt na sluníčku bych doporučoval spíš v dopoledních hodinách a potom v pozdních odpoledních hodinách, kdy už není vedro. Krytí UV opalovacími krémy kolem třicítky je naprosto dostačující,“ uvedl dětský lékař Milan Kudyn. Místo žhavých prázdninových měsíců je pak vhodné dovolenou naplánovat raději na září, kdy teploty i u moře klesají pod 30 stupňů Celsia.

Letadlem, autem…

Dovolené s leteckou dopravou jsou dnes už standardem a dostat se do letadla s dítětem není problém. Cestovní kanceláře a aerolinky nabízejí letenky pro miminka obvykle buď zdarma, nebo za zlomek toho, co zaplatí dospělý. Pro dítě je ale taková cesta náročná, zvláště při vzletu a přistání se často rozpláče, což nepotěší rodiče ani další cestující. Zátěží je pro dětský organismus totiž kromě dlouhého čekání na letišti i změna tlaku, ke které v letadle dochází.

„Pediatři doporučují dát dětem při vzletu a přistání dudlík nebo něco napít. Tím, jak pijí, větrají Eustachovu trubici a vyrovnávají si tlaky,“ radí rodičům, jak předcházet nepříjemným situacím profesor Janda. Ta nejmenší miminka by tedy matky měly bez rozpaků přiložit k prsu. Let a přistání tak usnadní sobě i svému dítěti.

Mnohem vhodnější nicméně podle lékařů je zvolit na dovolenou s nejmenšími jiný dopravní prostředek – automobil. „Dostupné autodestinace, ať je to Chorvatsko, či severní Itálie, jsou samozřejmě pro rodiče i dítě komfortnější. Je to otázka dostupnosti a možnosti vzít si s sebou do auta všechny věci, které dítě potřebuje, na které je zvyklé. Je vhodné volit autodestinace řádově do 6 až 8 hodin jízdy,“ řekl portálu ČT24 pediatr Milan Kudyn.

Dovolená v Egyptě
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStock/targovcom

Výšky, které neděsí

Ať už ale vyrazíte na cesty autem, nebo letadlem, z pohledu pediatrů je pro rodiny s dětmi do jednoho roku nejvhodnější začít s dovolenou co nejblíž domovu, kde jsou i klimatické podmínky podobné domácím. Nic tak rozhodně nezkazíte pobytem na Šumavě, dovolenou na Slovensku nebo v Rakousku apod.

Také vysokohorské túry kojenci snáší mnohem lépe než vedro na španělských, chorvatských nebo řeckých plážích. „Na běžné vysokohorské túry v Alpách ve výškách kolem 2 500 metrů nad mořem, tam bych neviděl problém,“ míní Kudyn. Protože však na trek v horách nejspíš nepojedete s kočárkem, je dobré naplánovat první výlet až na chvíli, kdy dítě samo udrží hlavičku. Pobyt v dětské „krosně“ pro ně tak bude příjemnější.

Ať už vyjedete kamkoliv, pamatujte také na to, že malé dítě potřebuje čas na adaptaci. Cestování navíc zřejmě bude náročnější i pro vás – už jenom proto, že dovolenou s dítětem je třeba pečlivěji připravit a také balení zabere víc času. Raději tedy našetřete více peněz a odjeďte mimo domov alespoň na dva nebo tři týdny. Víc klidu a pohody tak budete mít vy i váš malý potomek.