Unikát – obří zmijovec v Liberci opět rozkvetl

Liberec - V Botanické zahradě v Liberci rozkvetl zmijovec titánský. Jde o mimořádnou událost, v evropských botanických zahradách kvete tato rostlina s údajně největším květenstvím světa zřídka. V Česku se to zatím povedlo jen před třemi lety právě v Liberci. 

Zmijovec začal rozkvétat včera kolem jedné hodiny odpoledne, o půlnoci byl v plném květu a dnes ráno se už začíná zavírat. Na výšku má asi 175 centimetrů, dole pak průměr kolem jednoho metru, řekl ČT24 hlavní zahradník Zdeněk Eichler. Na unikát s květenstvím žluté a fialové barvy se přišlo podívat asi tisíc lidí, odhadl. 

Po botanických zahradách ve světě je jen kolem sta exemplářů. Liberec má jediný. Semínka zmijovce získal v roce 2000 z Frankfurtu. Poprvé vykvetl až po jedenácti letech péče. 

Zmijovec titánský (amorphophallus titanum) pochází ze západní Sumatry a ve volné přírodě už téměř není. Největší exempláře dorůstají až tří metrů. Rostlina je typická silným zápachem, připomínajícím hnijící maso - má přilákat hmyz, který rostlinu opyluje.