Další pán na holení: Čeští muži se vrací k břitvě

Uherské Hradiště – Ticho a jen břitva jezdící po strništi. Tak klidné může být klasické pánské holení břitvou, které se postupně vrací na výsluní. Namísto hlučného elektrického strojku přináší retro atmosféru první republiky a zázemí výhradně pánského podniku. Například do Uherského Hradiště se po desítkách let vrátil pánský holič, ačkoliv jeho řemeslo v minulosti téměř vymizelo.

Za úpadkem pánského holení stojí masový nástup elektrických strojků, které jsou rychlejší a levnější než holení pomocí pěny a ostrého břitu. Práci holičům neusnadňují ani přísné hygienické normy, které zakazují, aby byla jedna břitva opakovaně použita na více zákazníků. Ani to ale Roberta Hájka, který si otevřel svůj salón na východní Moravě, neodradilo.

V Uherském Hradišti tak po letech opět působí pánský holič, který musí dámské zákaznice odmítat. V jeho podniku v duchu 30. let se totiž může mluvit jen o fotbale nebo politických kauzách. Pánské holičství chce být pro muže tím, čím je pro ženy kosmetický salón. Zatím má v průměru jen sedm zákazníků do týdne, ale doufá, že číslo postupně naroste.

„Jednorázové čepele ukládám do nádoby, která se pravidelně likviduje coby nebezpečný odpad. Základem je sterilizace,“ ujistil Hájek. Holení břitvou od odborníka podle něj vydrží déle než holení domácí. „Já se nerad holím, vlastně tady spíš relaxuji. Je to pro mě příjemný zážitek,“ svěřil se zákazník uherskohradišťského holičství David Pařízek.

„Většina kadeřníků chtějí být kreativními kadeřníky, dělat ty lokny a barvy,“ naznačil nezájem mladých kadeřníků o práci s břitvou majitel pražského holičství Tomáš Kožíšek. Perfektní pánský střih, který zahrnuje i úpravu vousů, by měl být přitom základní dovedností už na střední škole. „V marketingu se dnes učí, co by měli vyhledat, co chybí na trhu práce. Myslím, že kdyby je tahle věc napadla, tak by spousta mužů do podobných salonů chodila,“ uzavřela ředitelka vizovického učiliště Eva Šťastná.

Rituál holení břitvou

Břitva, která je přímým předchůdcem žiletek, se pravidelně obtahuje na speciálním kamenu. Ostří se potom oživuje na obtahovacím řemenu, a to před každým holením. Nejprve holič natře zákazníka holicí pěnou, která má vousy změkčit. Samotné holení vyžaduje velmi precizní pohyby, aby nedošlo k poranění zákazníka. Holičští učni se v minulosti učili holit břitvou tak, že mýdlovou pěnu stahovali na nafouknutých baloncích.