Bavorský les – příroda, stezky i zábava pro celou rodinu

Bavorský les - Pro ty, kteří mají rádi Šumavu, ale už na ní byli několikrát, se v Bavorském lese otevírají nové možnosti poznání a relaxu. Stačí přejet třeba pár kilometrů do Německa za Železnou Rudu a ocitneme se v Bayerischer Wald (Bavorském lese), národním parku, který spolu s Šumavou na české straně tvoří největší zalesněnou plochu střední Evropy.

Ubytování

Ubytovat se můžete v těsné blízkosti hranic, buď na české straně, nebo v Německu. Například v Bayerisch Eisenstein, malebném horském městečku, najdete nejen německé penziony, ale i penziony a hotely patřící českým majitelům s českou obsluhou i kuchyní.

Ledovcová jezera

Na Šumavě se nachází jediná dvě ledovcová jezera, která v Česku máme. Cesty k nim jsou značené a na výběr, jak se k nim dostat, máte několik možností. Auto můžete třeba nechat na Špičáckém sedle a pak se vydat po žluté k Čertovu jezeru a od něj dál k Černému, které je zároveň největším jezerem České republiky. Pětikilometrová cesta zabere něco kolem hodiny a čtvrt chůze.

Restauraci ani na jednom místě nenajdete. Jen u Čertova jezera je pojízdný stánek se zmrzlinou a nápoji, ale i kryté posezení, kde se můžete posilnit z vlastních zásob. Od Černého jezera pak vede pozvolná, 3,6 km dlouhá cesta zpět na Špičácké sedlo.

I v Bavorském lese najdeme ledovcová jezera, nejblíže našemu výchozímu bodu, kterým je Bayerisch Eisenstein, jsou Kleiner Arbersee (Malé Javorské jezero) a Grosser Arbersee (Velké Javorské jezero).

Ke Kleiner Arbersee se dostanete buď pěšky, nebo motorovým vláčkem pro turisty z městečka Lohberg. Dá se tam také popojet autem na parkoviště v Reissbrücke a dojít tři kilometry k jezeru do kopce pěšky. Okolo jezera vede příjemná pěší stezka, která zabere tak 45 minut, a než se vydáte na cestu zpět, můžete se občerstvit na terase místní restaurace s výhledem na modravou hladinu.

Další jezero Grosser Arbersee je o pár kilometrů dál. Auto můžete nechat na placeném parkovišti přímo u něj, odkud je zároveň vstup do Märchenwald - Pohádkového lesa. Místa, kde jsou pohádkové postavy od Červené karkulky přes Hloupého Honzu až po trpaslíky v životní velikosti zasazené do bavorské přírody.

Po jezeře se můžete projet na šlapadlech a pak ho obejít po zpevněných cestách, které se chvílemi mění v dřevěné chodníčky vedoucí přes promáčenou zem. Procházka vám zabere méně než hodinu a zakončit ji můžete v restauraci přímo u jezera.

Zábava i poznání

V Bavorském lese se nachází hned několik míst, která nabízejí příjemnou procházku a zároveň zábavu pro děti i rodiče. Jedním z nich je Bayerwald Tierpark v Lohbergu, což je lesní zoologická zahrada, ve které najdete zvířata žijící v Bavorském lese - např. vlky, jeleny, sovy nebo bobry.

Další zastávkou může být Wald Wipfel Weg u Sankt Englmar. Procházka začíná na stezce v korunách stromů, která je dlouhá 370 m. Jedná se vlastně o chodníčky umístěné na pilířích ve výšce 30 m, odkud je krásný výhled do krajiny. Cestu vám zpestří vitríny s vycpanými ptáky, kteří žijí v korunách zdejších stromů.

Wald Wipfel Weg
Zdroj: ČT24
Autor: Marcela Avramopulu

Procházka na zemi dále pokračuje lesíkem, kde jsou umístěny různé hádanky a kvízy týkající se přírody, bohužel většina z nich je pouze v němčině. Cestou pak narazíte na jeskyni s různými optickými klamy, vedle které je malá horolezecká stěna. Po čase se dostanete do části, která se nazývá Optické fenomény – tady jsou do přírody zasazeny různé obrazy či tabule, které váš mozek dokonale zmatou.

Největším tahákem je ale „Dům vzhůru nohama“. Za vstupné se připlácí dvě eura, ale stojí to za to. Domek je posazen na střeše a tomu je přizpůsoben i interiér – sedačka i křesla umístěná na stropě, jídelní stůl, ze kterého dolů trčí sklenice i talíře, záchod, který visí ze stropu, nebo dětský pokoj plný hraček. Konstruktéři neponechali nic náhodě, takže pro to, aby se vám dokonale točila hlava a vy se museli při chůzi chytat zdí, naklonili i podlahy. V domě se vyřádíte s fotoaparátem – stačí si třeba lehnout na podlahu, nad kterou na stropě visí postel, zvednout nohy i ruce nahoru a fotku pak v počítači otočit o 180°. Výsledný klam toho, že na fotografii vypadáte jako byste se z postele odrazili až na strop, dokreslují propracované detaily ložnice, včetně nasvícení.

Na nejvyšší horu

Grosse Arber neboli Velký Javor je nejvyšší horou Bavorského lesa ve výšce 1 456 m.n.m. Na vrchol můžete vyjet kabinovou lanovkou a nahoře se projít jen tak, jak se vám zlíbí, nebo se vydat na asi hodinovou značenou procházku okolo vrcholu. Pokud budete mít zajištěnou možnost, jak se dostat domů od jezera Grosser Arber, můžete se z vrcholu vydat po další značené trase přímo k němu. Anebo sejít po jiné značené cestě k úpatí hory, kde se nastupuje do lanovky. Každopádně výhled do krajiny i procházka samotná vás příjemně naladí na další zážitky, což může být třeba procházka lesem Tierfreigelände nedaleko Ludwigsthal.

Obory a interaktivní muzeum

Cestou můžete trhat borůvky a v oborách se pokusit zahlédnout rysa nebo vlka. V půlce procházky se nachází Haus zur Wildnis – Dům k divočině (nebo Dům u divočiny), což je v podstatě interaktivní přírodní muzeum. Děti uvítají dětský koutek, kde je umělá jeskyně, dutý kmen, skrz nějž se dá vylézt do sítě umístěné v koruně stromu, klády na zemi a spousta odklopných okének skrývajících třeba obrázky kůrovce nebo video cvrlikajících ptáků. Dospělí si zase užijí výstavu nebo procházku potemnělou chodbou, kde budou přírodu místních lesů poznávat pomocí zraku, hmatu i čichu. Celý objekt je přístupný zdarma, platí se jen za parkoviště na začátku lesa. V Haus zur Wildnis se nachází restaurace, která nabízí tradiční německé, ale i české pokrmy.

Když prší

V dešti najdete útočiště třeba v aquaparku v městečku Zwiesel, kde se kromě v klasickém bazénu můžete osvěžit ve venkovním bazénu s proudy, děti si zase užijí v brouzdališti a všichni se pak můžete zahřát v páře. Podobné zážitky vám nabídne i trochu vzdálenější Aquapark Lam, kde ovšem budete obohaceni o výhled na horu Osser (Ostrý).

Pokud se vám nechce do vody, nabízí se návštěvy muzeí. Děti jistě ocení Království skřítků v Železné Rudě, které provozuje řezbář a nadšenec Jindřich Fábin. Dřevění skřítci zasazení do nasvícených mechových domečků, lesíků nebo studánek potěší i dospělé. Pár desítek metrů odtud se nachází Muzeum historických motocyklů.

Největší zážitek ale asi skýtá návštěva Muzea lokálních železnic „Bayerischen Localbahn Verein e.V.“ právě v Bayerisch Eisenstein. V sedmikolejném depu s točnou v budově z roku 1877 najdete 20 parních, dieslových i elektrických lokomotiv, osobní i zavazadlové vozy a mnoho dalších. Některé vozy mají otevřená dvířka, nejenom děti tedy lákají k nahlédnutí nebo vstupu do vozu. Expozice pokračuje z haly ven na plochu s točnou, struskovou jámou a vodními jeřáby. Prohlídka zabere kolem dvou hodin.