Svůdná výstava v Austrálii láká na královské spodní prádlo

Victoria - Chcete vidět 150 let staré spodní prádlo britské královny Viktorie? Nic není nemožné. V australském městě Victoria je na unikátní výstavě k vidění, jak se vyvinula intimní móda za posledních 350 let. Nabízí se třeba speciální sekce věnovaná svádění.

Královně Viktorii by se nejspíš výstava v umělecké galerii Bendigo na jihovýchodě Austrálie nelíbila. Intimní kousky z jejího královského šatníku budou do 26. října na odiv veřejnosti. A pak se dokonce vydají na cestu kontinentem. „Myslím, že by byla úplně zděšená. Pokud by neměla takový smysl pro humor jako současná královna,“ podotkla kurátorka výstavy Edwina Ehrmanová. 

350 let módy spodního prádla provází nejedno zvednuté obočí. Funkčnost často střídá ne moc praktický design. Osmdesát takových exponátů přijelo z londýnského Victoria and Albert Museum. „Často spojujeme spodní prádlo ne s hygienou, ale s provokací. Ano, je tu sekce o svádění, v tom je klíč,“ prohlásila kurátorka. 

Korzety jsou stále v kurzu

Jak staletí měnila spodní prádlo, jak pomáhala vylepšovat těla a skrývat jejich nedostatky – o tom svědčí i železné korzety a přísné krinolíny. Podle ředitelky galerie Bendigo dnešní móda daleko neutekla. „Dokonce i dnes občas lidé nosí takové tvrdé oděvy. Proč? Protože chceme dát tělu určitý tvar,“ konstatuje Karen Quinlanová. 

Výstavu uzavírají exponáty z posledních desetiletí z dílen známých světových designerů – od Paula Gautiera až po Christiana Diora nebo Vivienne Westwoodovou. Poznat, kterým exponátům jsou stovky let a které jsou současné, není mnohdy vůbec snadné.

Výstava spodního prádla v Austrálii
Zdroj: ČT24

Dražba královniných kalhotek

Už v roce 2008 byly v Derby za 4500 liber (asi 137 000 korun) vydraženy kalhotky, které prý patřily britské královně Viktorii. Toto střihem poměrně cudné, více než sto let staré prádlo získal jistý zájemce z Kanady, který byl za něj ochoten zaplatit devětkrát více, než byl odhad odborníků před dražbou. „Spodky prokazují, že královna Viktorie byla velmi statná dáma malé postavy a s velmi širokým obvodem pasu,“ uvedl tehdy majitel aukční síně Charles Hanson.

Britská královna a indická císařovna Viktorie panovala 63 let a 216 dní od června 1837 do ledna 1901, a stala se tak nejdéle vládnoucí anglickou panovnicí. Během její vlády, nazývané viktoriánskou epochou, Británie vybudovala obrovské impérium, využila zdrojů průmyslové revoluce a stala se jednou z průmyslově nejrozvinutějších zemí na světě.