Kam Češi nejraději létají? Do Londýna a Dubaje

Praha – Chuť Čechů cestovat do zahraničí je opět větší. Třeba do Londýna se prodej letenek na prosincové dny zvýšil skoro o polovinu. Nejoblíbenější mimoevropskou destinací je Dubaj, kam se podle odhadu aerolinek chystá příští rok zhruba 230 000 lidí.

Dubaj je hlavním městem stejnojmenného emirátu ve Spojených arabských emirátech. Jen během letošního roku tam z Prahy přiletělo víc než 200 000 lidí. A čísla rostou každým dnem. „Z Prahy do Dubaje budou letos v zimě létat už tři letecké společnosti. Každý týden to tak je 17 spojů,“ potvrzuje mluvčí Letiště Václava Havla Praha Marika Janoušková.

„Vidíme zde velmi rychle rostoucí potenciál. A navíc Dubaj je dobré místo pro přestup,“ říká Ghaith al-Ghaith, generální ředitel letecké společnosti Flydubai, která na pražském letišti rovněž působí. A do Spojených arabských emirátů létá z české metropole i největší stroj. Jedná se o Boeing 777 společnosti Emirates, do něhož se vejde zhruba 360 cestujících.

Po Evropě Češi nejvíc létají do Londýna. „Zaznamenali jsme nárůst prodeje letenek o 40 procent. Cestující létají do Londýna zejména kvůli vánoční atmosféře a nákupům,“ vysvětlil Josef Trejbal, ředitel Letuška.cz.

Od letošní zimy si Češi mohou vybírat z 85 destinací. Nově jsou na pravidelných linkách například Göteborg, Lublaň nebo Las Palmas. Ze zimního letového řádu naopak vymizely třeba Marseille, Kluž nebo Berlín.

Nové destinace by měly v Praze v budoucnu spíš přibývat než ubývat. I České aerolinie se po období výrazných škrtů linek a zeštíhlování letadlové flotily chystají na otevírání nových spojů. „Pokud bychom šli v budoucnu cestou další expanze, bude to znamenat, že budeme muset letadlový park v určité fázi rozšiřovat,“ nastínil Jan Toth, obchodní ředitel ČSA.

Ještě před pěti lety létalo 41 procent cestujících z Prahy právě s ČSA. Teď je to kolem 20 procent. Druhé místo patří aerolinkám Travel Service, na třetí příčku se nově dostaly britské EasyJet.