Češi stále častěji pořizují dovolenou „na první chvíli“

Praha - Stále větší počet Čechů nakupuje svou letní dovolenou už na přelomu roku. Zájem o nabídky tzv. first minute, které zákazníkům zaručují nižší pořizovací cenu, se podle některých cestovních kanceláří až zdvojnásobily.

Lidé můžou zájezdy pro příští rok kupovat už několik týdnů. Mezi nejžádanějšími destinacemi zatím figuruje Řecko, Egypt, Bulharsko nebo Turecko. „Počet lidí, kteří si kupují dovolenou v předprodeji, rok od roku roste,“ potvrzuje mluvčí CK Fischer Jan Osúch. „Využívají toho, že mají děti zdarma, získávají slevy 10 až 15 procent a mají nejširší výběr jak destinací, tak hotelů a také termínů.“

O dvojnásobném zájmu ve srovnání s loňským rokem potom hovoří agentura Invia. Podle ní jsou Češi ochotni za dovolené i víc utratit - průměrně o 900 korun, a to i přesto, že ceny poznamenal zásah České národní banky, který oslabil kurz koruny. „Cestovní kanceláře byly pro příští letní sezonu nuceny promítnout do svých cen zvýšení kurzu koruny vůči euru, a to přibližně o pět až osm procent,“ doplňuje tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.