Březová-Oleško se už nerozroste, rozhodli místní v referendu

Březová-Oleško - Malá obec na jih od Prahy Březová-Oleško se už nebude dál rozrůstat. Obyvatelé rozhodli v referendu konaném současně s prezidentskou volbou, že proměnu dalších pozemků na stavební parcely nechtějí. V poslední době tam nové domy rostou po desítkách. Hlasování přilákalo přes 60 procent voličů, méně než volba prezidenta. Přesto výsledek hlasování platí a je pro radnici závazný a ta ho bude respektovat.

Zájem o bydlení v Březové-Olešku je obrovský, za posledních pět let tady vyrostly desítky nových domů. S tím je teď ale konec, místní rozhodli, že další plochy pro výstavbu už obec nevyčlení. „Lidé se jasně vyslovili, že nechtějí další výstavbu, že chtějí bydlet na vesnici, kde je les, louka, pole, kam se dá jít projít,“ řekla zmocněnkyně výboru pro konání referenda Eva Machutová. Uvnitř obce je podle radnice ještě dostatek ploch, kde se dá stavět.

Referendem se ale obec připravila i o možnost sama stavět. „Byl tam zařazen i obecní pozemek, který se mohl využít na infrastrukturu nebo něco podobného. Ten z toho tímto vypadl taky,“ poznamenal starosta obce Martin Bernard (nez.). Rozhodnutí také podle starosty není tak jednoznačné. „Když 251 lidí ze 705 řekne svůj názor, je to podle zákona v pořádku, ale podle mě to není demokratické,“ myslí si.

V okolí Prahy roste většina obcí a měst. Za tři čtvrtletí loňského roku přibylo podle statistiků Středočeskému kraji 9 600 obyvatel. Většina se přistěhovala na Prahu-východ a Prahu-západ.