Komunitní zahrada představuje první kolo, které umí promítat

Olomouc – Olomoucké sdružení Komunitní zahrada inspirovalo cyklistické nadšence k sestrojení speciálního kola, které dokáže pohánět projektor. Člověk ochotný a schopný šlapat na něm dokáže spustit a udržet v chodu filmovou projekci. Sdružení se zajímá o alternativní zdroje energie a podporuje jejich využívání.

Video Komunitní zahrada představuje kolo, které pohání projektor
video

Komunitní zahrada představuje kolo, které pohání projektor

Pokus pohánět jezdcem na kole projekci je v Česku zatím zcela ojedinělý. Například v Londýně nebo ve Vídni už jsou kina, která pohánějí diváci šlapající na bicyklech. Olomoučtí tvůrci chtějí se svým vynálezem seznámit zájemce, případně ho půjčovat nebo poradit s vlastní výrobou.

„Základem je lidský pohon. Kolo je každému snadno dostupné a podobně upravit si ho může každý trochu šikovný člověk,“ uvedl David Suchý z cyklistického centra Bajkazyl, který kolo sestrojil. Kolo funguje podobně jako alternátor v autě. Poháněné je ale převodem z kola, připojená baterie stabilizuje napětí. „Naším cílem je dát dohromady více takových kol a jezdců, kteří by se ve šlapání střídali. Snažíme se také zvýšit výkonnost, aby to nebylo tak namáhavé,“ uvedl spolutvůrce kola Petr Vašňovský. Energii člověka šlapajícího na bicyklu už předtím využili také k pohonu mixéru. Podobné experimenty zkouší i lidé v jiných regionech. Například skupina lidí v Ústí nad Labem chce šlapáním pohánět fontánu.

Speciální kolo tvůrci poprvé představí na dnešní tvůrčí dílně v bývalé kanovnické rezidenci v olomoucké Wurmově ulici. Pro zájemce připravují i tištěný návod, jak kolo sestrojit. Ve Wurmově ulici sídlí provozovatelé Bajkazylu nebo Divadlo na cucky, kteří se zároveň podílejí na činnosti Komunitní zahrady. Sdružení seznamuje zájemce s různými podobami lidské tvořivosti a neobvyklými způsoby získávání energie. „Nezajímáme se ale jen o environmentální tématiku, snažíme se obecně posilovat občanské soužití. Lidé jsou málo aktivní a měli by se více setkávat a bavit,“ míní člen Komunitní zahrady a divadelník Jan Žurek.

První projekci na novém kole plánuje Komunitní zahrada na 27. července. Při projekci filmu Kluk na kole by se mělo vystřídat až 30 jezdců.