Flora Olomouc představí vzácné růže

Olomouc - Dnes začíná mezinárodní zahradnická výstava a veletrh Flora Olomouc. Ta letošní by měla být krásnější než v minulých letech. Mimo jiné proto, že se vrací do hlavního pavilonu A, který prošel po téměř půlstoletí nákladnou rekonstrukcí. Je nablýskaný, má nové a pohodlné zázemí i nově osázené okolí. Událostí letní výstavy by měla být výstava Vyznání růžím, která Olomouc proslavila už v sedmdesátých letech a teď se tam vrací po dlouholeté přestávce. Organizátoři také slibují atraktivní exotickou expozici, kterou připravilo velvyslanectví Nigerie.

Ve voňavém rozáriu, které připravil uznávaný zahradník Vladimír Šindelář, čekají návštěvníky výjimečné skvosty. „Speciálně pro Olomouc byla vyšlechtěná například krásná růže, která se jmenuje Romantische Strasse,“ uvedla vedoucí parků a botanické zahrady Flory Olomouc Hana Zacpálková.

Velkou vzácností je Abrakadabra ze skupiny Beetrose, kterou čerstvě vyšlechtili zahradníci v Hamburku. Ta bude na Floře také pokřtěna a její výpěstky si budou moci návštěvníci koupit za příznivou výstavní cenu. Unikátní bude také kolekce z Růžového sadu Památníku Lidice. Na ploše 3,5 hektaru tam roste 200 odrůd růží, které památníku darovali profesionální pěstitelé i amatéři z celého světa. „Z této lidické zahrady máme na Floře kolekci řezaných růží,“ uvedl garant olomoucké výstavy Vojtěch Zahradník.

S expozicí pomohlo velvyslanectví Nigerie

Hlavní expozice, kterou připravil přední český zahradní architekt Ivar Otruba, se jmenuje Rozkvetlou pouští, pralesem a zahradou. Přinese ukázky pouštní flory i pralesní květeny. „Africkou květenu přiblíží expozice, kterou pro Floru nachystalo velvyslanectví Nigerie v České republice,“ uvedl Zahradník. Dodal, že tradičně bude na letní etapě výstavy záplava květin a trvalek od moravských a českých pěstitelů, zahradníků a zahrádkářů. Na expozici Českého zahrádkářského svazu mohou návštěvníci obdivovat nejen různé druhy letních květin, ale také zeleniny a ovoce. Organizátoři slibují například velkou přehlídku rajčat, salátových okurek, výstavu dýní a cuket. Součástí veletrhu budou trhy s rozličnými rostlinami i potřebami pro zahrádkáře a kutily.

Propad do podzemí návštěvníkům nehrozí

Správa výstaviště Flora ujišťuje, návštěvníkům nehrozí při procházkách žádné nebezpečí. Před rokem se v tamním parku totiž propadlo dírou do podzemí tříleté dítě. Pád se šťatnou náhodou obešel bez zranění. V podzemí pod sadem byly mimo jiné střelecké galerie. Speleologové prozkoumali asi 600 metrů chodeb a dospěli k závěru, že terén nad nimi je bezpečný. Další propad vyloučili.

Video V Olomouci začala letní Flora
video

V Olomouci začala letní Flora

Brány letní Flory se otevřou 14. srpna v 9 hodin dopoledne. Výstava potrvá do 17. srpna, návštěvníci se mohou těšit vůněmi a barvami přírody vždy do 18 hodin večer.

Historie Flory Olomouc

• První výstava květin regionálního významu byla v Olomouci v roce 1958

• Roku 1960 už to byla Celostátní výstava okrasného zahradnictví, na kterou přišlo více  než sto tisíc návštěvníků

• Pavilon A, který navrhl architekt Petr Baruner, byl dokončený v roce 1966

• Roku 1967 proběhla v Olomouci první výstava květin pod názvem Flora Olomouc,        poprvé v novém pavilonu

• V 70. letech jezdilo na Floru Olomouc, která se stala mezinárodně uznávanou  přehlídkou květin a okrasných dřevin domácích i zahraničních pěstitelů, až tři sta tisíc  lidí

• Přehlídka měla jarní a letní etapu, po rozpadu Československa roku 1990 se deset let konala pouze jarní výstava. Od roku 2000 se na olomoucké výstaviště vrátila i letní  Flora

• Roku 2008 oslavila Flora Olomouc padesát let existence