Soud zastavil stíhání exředitele zkrachovalé firmy OP Prostějov

Bývalý generální ředitel zkrachovalé společnosti OP Prostějov František Tuhý již není trestně stíhán. Obžalován byl z nevýhodného pronájmu podnikových prodejen. Žalobce vyčíslil škodu na více než deset milionů korun, podle obhajoby však žádná škoda nevznikla a Tuhý tak nespáchal trestný čin. Soud návrhu obhajoby vyhověl, žalobce podal stížnost.

Bývalý generální ředitel zkrachovalé společnosti OP Prostějov František Tuhý
Zdroj: ČTK Autor: ČTK/Peřina Luděk

Kvůli pronájmu prodejen v Plumlovské a Žeranovské ulici v letech 2004 až 2008, které vedla dcera a zeť Tuhého, byl bývalý vrcholný manažer Tuhý obžalován z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jeho příbuzní platili nájemné ve výši deset procent z dosaženého obratu.

Podle soudkyně Hany Greplové však smlouva nebyla pro podnik nevýhodná, při vyšším obratu měl podnik vyšší zisk. „Podle názoru soudu pan Tuhý nezpůsobil svým jednáním škodu. Skutek tak není trestným činem a není důvod podstoupení věci,“ uvedla soudkyně. Poukázala na to, že i pokud by s názorem obžaloby souhlasila, byl by již skutek promlčen.

Obžaloba tvrdí, že nájemné bylo nevýhodné a podnik přišel o více než deset milionů. Navíc byla smlouva zcela zbytečná, Tuhý podle žalobce svévolně rozhodl o prodeji majetku podniku do vlastnictví jeho rodiny; nákup nemovitosti byl poté financován prostřednictvím nájmu podniku. „Jistým způsobem přilepšil obviněný svým příbuzným,“ uvedl žalobce Jaroslav Miklenda.

 

Podle obhájce Tomáše Vymazala, který o předběžné projednání obžaloby požádal, zvítězil selský rozum. „Jednou ze základních podmínek trestnosti je, že poškozenému musí vzniknout škoda. Tvrdíme, že tyto smlouvy nejenže nebyly nevýhodné, ale pro podnik výhodné,“ uvedl Vymazal. Tuhý žalobu popřel ve všech směrech, podle něj bylo obratové nájemné výhodnější než fixní. Podpořil jej dnes i znalec, kterého navrhla obhajoba. „Nikdy jsem nejednal proti zájmu firmy, kterou jsem více než z poloviny vlastnil a řídil 15 let,“ řekl Tuhý.

Obžaloba byla k prostějovskému soudu podána již loni v lednu, dosud kauzu brzdily námitky obžalovaného. Snažil se zabránit projednání případu u prostějovského soudu kvůli možným vazbám soudců a přísedících na bývalé zaměstnance oděvního podniku, v němž za Tuhého vedení pracovalo 3000 lidí. Případ po rozhodnutí krajského soudu nakonec zůstal v Prostějově.

Tuhý stál už dříve před soudem kvůli neoprávněnému vyplácení odměn ve výši 26,3 milionu korun. Vrchní soud jej nakonec zprostil obžaloby ze zpronevěry s tím, že nejde o trestný čin, firmě žádná škoda nevznikla. Vedle Tuhého vyšetřuje policie i další bývalé manažery společnosti, pět z nich čelí obvinění z předlužení. Vyšetřování nebylo ještě ukončeno.

Společnost OP Prostějov patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů. Kvůli zadluženosti byl na ni v květnu 2010 vyhlášen konkurz. Pohledávky nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o proplacení dvou miliard korun.