Městská nemocnice Ostrava zavedla tísňovou linku na ochranu zdravotníků

Ostrava – Rostoucí agresivita pacientů vůči zdravotníkům nutí nemocnice zavádět nová bezpečnostní opatření. Městská nemocnice Ostrava, jejíž vedení eviduje za půl roku 600 zásahů, zavedla pro personál speciální bezpečnostní linku pro rychlé přivolání pomoci.

Zaměstnanci dostali pokyny, jak speciální linku, která slouží pouze k tísňovému volání, používat. Na pracovištích mají v dosahu mobilní telefony. Když se ocitnou v ohrožení a nemohou mluvit, stačí telefon podle interních instrukcí aktivovat a velitel směny ochranné služby už v počítači uvidí, kde se zdravotník volající o pomoc nachází. Když je telefon zapnutý, ochranka slyší i hovor s agresorem. Sestra či lékař může ochranku nenápadně navést na konkrétní oddělení a přiblížit problém, který řeší. „Když dotyčný nemůže hovořit, chvilku poslouchám a snažím se zjistit, ve kterém místě se nachází a co potřebuje. Na základě toho k němu vysílám lidi na pomoc,“ popisoval člen ochranky.

Ke konfliktům dochází vůbec nejčastěji na urgentním příjmu, velmi často to bývá v pátek a v sobotu večer. Mnohdy jde o návštěvníky nedaleké Stodolní ulice, kteří jsou pod vlivem alkoholu nebo drog. Nemocnice chystá i další opatření. „Zjišťujeme, jak a zda bychom mohli na odděleních využívat kamerový systém, aniž bychom porušili zákon o ochraně osobních údajů,“ uvedl šéf odboru bezpečnosti ostravské městské nemocnice Milan Polleč.

Poslední kapka - sestra se zlomeným nosem

S agresivními pacienty i jejich příbuznými mají problém všechny nemocnice. Na vrchní sestru havířovské psychiatrie nedávno zaútočil pacient pěstí. Zlomil jí nos a pohmoždil krční páteř. „Tento případ byl poslední kapkou. Připravujeme v našich nemocnicích nová opatření,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Jiří Martinek z ČSSD.

Hejtmanství chce nejpozději do nového roku zavést ostrahu v nemocnicích zřizovaných krajem, které ochranku dosud nemají - v Havířově, Třinci a Frýdku-Místku. Sestry, které pracují na nejkritičtějších odděleních, dostanou speciální bezpečnostní náramky, pomocí kterých budou moci volat o pomoc. Zatím jsou pouze v jedné krajské nemocnici - v Karviné, kde je nejčastěji používají sestry na chirurgii. „V případě ohrožení zmáčkneme tlačítko a vyčkáme, až se nám ozve vrátnice,“ vysvětluje staniční sestra Nemocnice Karviná-Ráj Jiřina Klodová. Služba z vrátnice zavolá zpátky na oddělení, zjistí, co se děje a zavolá ostrahu. Krajská i městská nemocnice se také chystá zaměstnance školit, jak by měli s agresivními pacienty mluvit, aby je uklidnili.