Příborská radnice vyškolila osm úředníků ve znakové řeči

Příbor - Osm úředníků městského úřadu v Příboru na Novojičínsku absolvovalo základní kurz znakové řeči. Zaplatila jim ho radnice, aby byli schopni lépe se dorozumět s neslyšícími obyvateli. Dnes složili závěrečné zkoušky.

Lektorka Moravskoslezské unie neslyšících docházela na příborskou radnici od února. „Ze začátku jim to moc nešlo, ale čím déle jsme na tom pracovali, tím to bylo lepší. Myslím, že tu řeč pochopili,“ uvedla lektorka znakové řeči Emílie Šopková. Úředníci si díky kurzu také uvědomili, jak to mají neslyšící těžké. „Člověk se musí trochu vžít do jejich role, je to náročné, i když pořád slyšíme,“ řekla například Nikola Horňáková z odboru rozvoje města, kde se specializuje na kulturu a cestovní ruch.

Vedení Příboru vybralo do kurzu zástupce všech odborů, kteří se budou neslyšícím věnovat. V české populaci tvoří zhruba dvě procenta. „Bez jakékoliv znalosti znakové řeči je vzájemná komunikace složitá. Věřím, že sluchově postižení naši snahu uvítají a budou se cítit při vyřizování svých záležitostí jistější,“ řekl starosta Martin Strakoš z ODS.

Video Úředníci v Příboře jdou vstříc neslyšícím
video

Úředníci v Příboře jdou vstříc neslyšícím

Předseda Moravskoslezské unie neslyšících Ladislav Bojar to potvrdil. „Lidé, kteří neslyší, chodí na úřady vždycky s obavou. Když zjistí, že se domluví, jsou velice rádi,“ řekl.

Úředníci se naučili základy - pozdravy, zdvořilostní fráze, základní slovíčka z běžného i pracovního života. Například Eva Durčeková, která pracuje u příborské městské policie, se mimo jiné naučila znakově požádat o doklady. Všichni účastníci kurzu dostanou osvědčení o dosažení první úrovně znalosti znakové řeči. Radní mají v plánu zaplatit jim i kurz pro pokročilé.

Před šesti lety patřil v komunikaci s neslyšícími k průkopníkům úřad největšího ostravského obvodu – Jihu. Výukou znakové řeči tam prošlo několik desítek úředníků z různých odborů, někteří dosáhli i vyššího znalostního stupně. Na dveřích kanceláří, kde pracují, je obrázek přeškrtnutého ucha. Znakovou řeč se učili také například úředníci z Brna nebo Chomutova.