Poutníci z pohraničí vyrazili do Čenstochové, pěšky i na kolech

Český Těšín, Čenstochová - Ročně navštíví jedno z nejznámějších poutních míst v Evropě v polském městě Čenstochová kolem pěti milionů poutníků. Letos se tam opakovaně vydali také věřící z česko-polského pohraničí - Těšínska, Jablunkovska či Karvinska, někteří pěšky, jiní na kolech.

Z Českého Těšína do Čenstochové je to asi 162 kilometrů. Do tamního slavného paulinského kláštera Jasná Hora letos vyrazilo z Těšínska asi dvě stě katolíků. Cílem je poklonit se slavné ikoně Panny Marie Čenstochovské a nechat se vystavit jejímu zázračnému působení, neméně důležité je vytrhnout se z každodenního koloběhu práce, společně putovat a obracet se k Bohu. Pěšky trvá cesta skoro týden.

Příprava duchovní i fyzická

Dlouhou tradici už má také pouť cyklistická. Věřící z Českého Těšína vyrazili do Čenstochové na kolech poprvé před dvanácti lety. Cesta jim zabere necelé dva dny. Většina z nich se na letošní cestu připravovala modlitbami, mnozí také vylepšovali svou fyzickou kondici. „Snažili jsme se předtím častěji jezdit na výlety na kolech, abychom cestu dobře zvládli,“ potvrdila jedna z účastnic. „Počasí je nejisté, možná to nebude snadné, ale jistě bylo i hůře. Cyklistickou pouť jedu podeváté,“ řekl před odjezdem Tadeáš Wojnar s Vendryně.

Duchovní pouť je pro většinu věřících velikým zážitkem. „I když cesta byla velmi únavná, jsme šťastni, že jsme dorazili do cíle. Je to úplně jiné než obyčejný výlet,“ řekla Jadwiga Franek. „Je to obrovský zážitek. Je mi už 65 roků, ale jestli bude zdravá a budou mi sloužit nohy, určitě půjdu příští rok zase,“ uvedla nadšeně další poutnice Marie Szoltysová z Českého Těšína. Mnozí chtějí Pannu Marii Čenstochovskou také o něco poprosit. „Připojila jsem se k poutníkům, abych u Matky boží Čestochovské vyprosila milosti pro svou rodinu,“ řekla žena z Českého Těšína.

Vliv polských kněží

Vztah k poutím posilují v oblastech slezského pohraničí především polští kněží, kteří působí v tamních farnostech. „Nadchli pro pěší pouti tamní lidi a zejména mládež, která může tímto způsobem aktivně trávit prázdninové dny,“ řekl mluvčí Biskupství ostravsko-opavského Pavel Siuda. Dodal, že na severu Moravy patří k nejoblíbenějším pouť do Frýdku-Místku nebo na Velehrad. Do Čenstochové chodí nebo jezdí především katolíci z příhraničních farností, ale také z Ostravy. „Z Ostravy-Přívozu vyšla pěší pouť do Jasné Hory počtvrté. Říkáme tomu duchovní obnova na cestách. Poutníci se cestou modlí, zpívají, během zastávek mají mše svaté,“ vysvětloval Siuda.