Bruntálský soud dostal 800 žalob. Firma Sousedské služby vymáhá údajné dluhy

Bruntál Okresní soud v Bruntále je zavalený žalobami. Během jediného dne jich podala osm set firma Sousedské služby z Prahy. Je to několikrát více, než tento soud dostává za celý měsíc. Proč se pražská firma obrátila právě na bruntálský soud, není jasné. Jednatel společnosti Miloslav Krátký není k zastižení. Sousedské služby, které prostřednictvím inzerátů slibují lidem práci nebo její zprostředkování, žalují stovky lidí z celé republiky, kteří jim prý dluží peníze. Žalovaní jsou z toho v šoku.

Jednou z žalovaných je Jitka Svobodová. Firma Sousedské služby po ní chce 15 tisíc korun. Žena si chtěla přivydělat k důchodu hlídáním dětí. Společnosti zaplatila tři sta korun za inzerci na internetu a čekala na slibované zájemce. Když se žádní neozvali, po dohodě s právníky vypověděla firmě smlouvu, a to prý pro jistotu dvakrát. „Firma Sousedské služby slíbila, že dá inzerát na internet, ale nic se nedělo. Tak jsem dala výpověď. Nedostala jsem však žádnou odpověď,“ popisovala Jitka Svobodová.


Společná obrana varuje

Pak ale přišel platební rozkaz od soudu z Bruntálu, podle kterého měla firmě zaplatit více než 15 tisíc korun. Podobně jsou na tom stovky dalších lidí. Mnozí netušili, že mají nějaký závazek. Podivné praktiky společnosti Sousedské služby dobře zná občanské sdružení Společná obrana a důrazně před ní varuje. „Důležité je, aby žalovaní v žádném případě neprošvihli ten platební rozkaz. Pokud na něj nezareagují do patnácti dnů, hrozí jim soudní exekuce,“ uvedla místopředsedkyně sdružení Světlana Glaserová, která tvrdí, že nenašla nikoho, komu by Sousedské služby pomohly sehnat práci.

Smlouva se prodlužuje automaticky

Česká televize se marně snažila kontaktovat jednatele Sousedských služeb Miloslava Krátkého. Na internetu zveřejnil vyjádření, že nikoho nepodvedl. Tvrdí, že lidem nesliboval zprostředkování práce, ale pouze zařazení do databáze. Smlouvu prý lidé uzavírali na dva roky bez možnosti výpovědi. Pokud nepodali písemnou výpověď třicet dnů před koncem lhůty, automaticky se prodlužovala o další dva roky i s platbami. A těchto peněz se nyní Krátký prostřednictvím soudu domáhá. Krátký tvrdí, že se snaží pomáhat lidem bez práce najít si například přivýdělek v blízkém okolí. Sám prý začínal jako podomní prodejce Herba Life, ale vypracoval se. Teď se na motivačním videu představuje jako guru, který pomůže ostatním zbohatnout. Jedno video se jmenuje třeba Milionářem do roka.

Co bude s žalobami podanými u bruntálského soudu, zatím není jasné. „V současné době jsou žaloby rozděleny příslušným soudcům a vyšším úředníkům. Ti teď musí zkoumat, zda firma Sousedské služby zaplatila soudní poplatky, a zda je náš soud místně příslušný, aby případy řešil,“ vysvětlovala soudkyně Kotrlová.