Podkrušnohoří znovu přikryl smog, v kraji opět platí regulace

Ústí nad Labem - V Ústeckém kraji opět platí kvůli znečištění ovzduší stav regulace, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Koncentrace poletavého prachu PM10 po 14 hodinách v Chomutově opět překročila hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový a aktuální hodnoty slibují další růst i v Tušimicích, Mostu a okolí. Stav regulace znamená omezení provozu zejména v energetice a v kraji platil už od pátku do nedělního večera.

Za rychlý návrat smogu může nečekané zhoršení rozptylových podmínek. Meteorologové očekávali jiné parametry inverze, ta se prý drží příliš nízko a k tomu fouká jen velmi slabý vítr. Stav regulace byl v pátek vyhlášen v kraji poprvé od roku 2009, kdy je to v kompetenci ČHMÚ. Znamená výrobní omezení pro největší znečišťovatele, především elektrárny a teplárny. V neděli večer jej meteorologové odvolali, ale to vydrželo jen krátce.

Už během noci začala okamžitá koncentrace prachu převyšovat povolených 50 mikrogramů na metr krychlový a dopoledne začala prudce stoupat. Aktuální hodnota činí 312 mikrogramů a k této hodnotě postupně stoupá i čtyřiadvacetihodinový výsledek, který je pro vyhlášení regulace směrodatný a ve 12:00 činil 156 mikrogramů.

Špatné rozptylové podmínky panují i ve západní části kraje, tedy na Chomutovsku a Mostecku. Nejvyšší hodnoty znečištění zatím zaznamenali v noci z pátku na sobotu; v Lomu u Mostu se tehdy objem zachyceného prachu vyšplhal nad 450 mikrogramů, tedy devítinásobek povolené hodnoty.