Folklorní soubor Vysočan musí skončit, město chce vrátit dotace

Jihlava - Horácký soubor písní a tanců Vysočan musel ukončit po 58 letech veřejnou činnost. Zrušil také pořádání letošního jihlavského folklórního festivalu a rozpustil dětské soubory. Město obvinilo Vysočan z dotačního podvodu a požaduje po něm vrátit všechny dotace za poslední tři roky.

Vážné chyby v účetnictví i falešné faktury našli kontroloři magistrátu ve vyúčtování městských dotací. Vysočan drobné chyby uznává, ale brání se. Nic jsme nefalšovali a všechny peníze jsme použili jen na pořádání tradičních festivalů. „V žádném případě tam nebyl žádný záměrný podvod, spíš opravdu si ti Vysočaňáci hodně věcí dopláceli sami,“ řekl Jan Havel, vedoucí souboru Vysočan.

„Byly zjištěny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin dotačního podvodu,“ uvedl Radek Tulis, mluvčí Magistrátu města Jihlavy. Město chce od Vysočanu zpátky 1,2 milionu korun a navíc penále. Vedení souboru se odvolalo ke krajskému úřadu a postup magistrátu vnímá jako nepřiměřeně tvrdý a likvidační. „I když už jsme měli připravený festival a měli jsme rozjetou práci s dětskými soubory, museli jsme skončit, protože jsme nemohli nic platit,“ řekl Havel.

Soubor jeřabinka, dětská odnož Vysočanu, se věnoval těm nejmladším dětem a učil je tančit a zpívat. „Měli jsme v úterý poslední zkoušku, na které jsme odevzdávali kroje a moc nás to všechny mrzí, protože opravdu se to dětem moc líbilo,“ řekla Markéta Štefáková, maminka dítěte ze souboru Jeřabinka. 

Podle mluvčího magistrátu teď musí všichni počkat na závěry policejního vyšetřování. Teprve pak může Vysočan žádat město o případné odpuštění sankcí.