Zámek v Moravském Krumlově půjde za týden do dražby. Začne se na 14 milionech

Městský soud v Praze rozhodl, že zámek v Moravském Krumlově půjde 29. června do dražby. O zámek mělo zájem již dříve i město, které však nyní vzhledem k blízkému termínu neví, zda se dražby zúčastní, řekl starosta Tomáš Třetina. Vyvolávací cena je 14 milionů korun, zájemce musí složit dražební jistotu 500 tisíc korun. Znalecký posudek ocenil zámek na 21 milionů korun.

Zámek v Moravském Krumlově
Zdroj: ČT24/Jan Langer Autor: Jan Langer

V soudním rozhodnutí se tvrdí, že zájemců o zámek je více. Třetina ale řekl, že do lednové dražby, kterou soud odročil, bylo přihlášené město a jeden další zájemce. Ten navíc nakonec svou přihlášku stáhl. „Nyní nevím o nikom, kdo by zámek chtěl koupit, a předpokládám, že by se přišel na město poptat, kdyby měl zájem,“ řekl Třetina.

Město má dlouhodobý zájem zámek koupit a mít v něm expozice věnované umění. Zčásti je opravený a po ukončení rekonstrukce by chtěli krumlovští zastupitelé s Prahou vyjednat, aby se do zámku vrátilo dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej. Tento soubor 23 obrazů je majetkem hlavního města, v němž je nyní epopej vystavena. Více než půl století byla prezentována právě v krumlovském zámku.

Proč právě dražba

Soud nařídil dražbu proto, že klenotnická společnost Pretis z Nového Města nad Metují podala insolvenční návrh v lednu den před plánovanou dražbou a účelem bylo její „zjevné maření“. Navíc soud zdůraznil, že nejde o běžně prodávanou věc a je obtížné nalézt zájemce. Při protahování insolvenčního řízení by hrozilo opadnutí zájmu. Navíc by vysoké náklady na správu měl nést vydražitel, a ne majitel, společnost Reality MK. Soud navíc vyzval strany sporu, aby došly ke smírnému řešení, což se nepovedlo.

Pretis požaduje téměř deset milionů včetně úroků, oprávněnost potvrdil pravomocně soud. Dále majitel zámku dluží devět milionů mateřské společnosti Incheba. Sesterská společnost Incheba Expo Praha požaduje zaplatit 16 milionů, dlužník uznává 2,4 milionu korun. Podle soudu nemohou být zájmy věřitelů tímto postupem poškozeny.