Vyšachovaného Čunka přišly podpořit na první zasedání stovky lidí

Vsetín – V rámci ustavující schůze vsetínského zastupitelstva proběhla demonstrace na podporu Jiřího Čunka. Iniciátoři akce protestovali proti Čunkově vyšachování z vedení města během povolebních jednání navzdory skutečnosti, že bývalý lidovecký předseda v komunálních volbách získal suverénně nejvíc preferenčních hlasů. Iniciátor demonstrace Radek Vraj pro ČT uvedl, že jde o vyjádření protestu proti nespravedlnosti, které se Čunkovi dostalo, zároveň ale dodal, že protest nemá podpořit výhradně Čunkovu osobu, ale protest by se podle jeho slov postavil stejným způsobem za kohokoli ve stejné situaci.

Zastupitelstvo zasedlo s úderem patnácté hodiny. Lidé zaplnili zasedací síň vsetínského zastupitelstva, přišlo jich několik stovek. Když slib skládal právě bývalý šéf lidovců Čunek, shromáždění lidé doprovodili tento akt dlouhým a silným potleskem. „Vyslechl jsem si názory snad tisíce lidí a nikdo z nich nemůže strávit, že Jiří Čunek nebude starostou Vsetína,“ řekl pro ČT iniciátor demonstrace Radek Vraj.

Čunek si podpory občanů váží. „Chápu to tak, že se lidé nechtějí smířit s tím, že volební zákon umožňuje, aby ti, kteří v zásadě získali největší počet hlasů, byli odstaveni, protože se dohodne nadpoloviční většina zastupitelů,“ poznamenal. Doplnil, že společně s kolegy v Senátu připravuje změnu zákona o komunálních volbách tak, aby starosta byl volen přímo. Podle něj to přispěje k větší účasti ve volbách a menší „rozladěnosti lidí po volbách“.

Předseda vsetínské KDU-ČSL Libora Podešva o nemožnosti vybojovat pro Jiřího Čunka post starosty:

„Pro získání postu starosty by v tomto případě musela být v ČR schválená přímá volba starosty. Při povolebním vyjednávání ODS, ČSSD a TOP 09 jednoznačně stanovily, za jakých podmínek budou s KDU-ČSL jednat. Byli jsme přizváni do velké koalice a na základě rozhodnutí místního výboru KDU-ČSL jsme výzvu přijali.“

Občanští demokraté zvítězili ve Vsetíně o 54 hlasů před lidovci. V zastupitelstvu budou mít pět mandátů, stejně jako KDU-ČSL. ČSSD získala čtyři křesla, po dvou mají KSČM a TOP 09. Po jednom mandátu získaly Volba pro město, SNK ED a Zdravé město Vsetín. Na vsetínské radnici bude v následujících čtyřech letech vládnout koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD a TOP 09, starostkou města se stala Iveta Táborská z ODS. Jako podmínku sestavení koalice s KDU-ČSL si občanští demokraté vynutili, že nikdo z vrcholové politiky v čele radnice stát nebude, čímž Čunka vyřadili z pozice radního.