Ryby na Dyji se vyhnou jezu, získaly „objížďku“ s odpočívadly

Břeclavsko - Pohyb po toku Dyje budou mít ryby opět o něco snazší. Vodohospodáři totiž dokončili stavbu rybího přechodu mezi Podivínem a Lednicí. Řeka je teď průchodná od soutoku s Moravou až po Novomlýnské nádrže.

Jamborův jez nedaleko Podivína znamenal pro ryby při jejich migraci proti proudu konečnou. To už teď neplatí. Povodí Moravy totiž i za pomoci evropských dotací vybudovalo za tři a půl milionu korun na tomto místě takzvaný rybí přechod. „V úseku je evidováno přes třicet druhů ryb, přechod je koncipován tak, aby umožňoval migraci všech druhů, které tady žijí, bez ohledu na jejich věk,“ uvedl koordinátor projektu David Veselý.

Velké kameny usazené v této vodní objížďce poskytnou rybám místo na odpočinek při zdolávání silného proudu. Stavba je už prakticky dokončená, zbývá pouze odstranit bariéry, a ryby tak budou moci novým přechodem příští týden poprvé proplout.

Teprve praxe ukáže, jak si na něj ryby zvyknou. Před pěti lety vybudovaný přechod u Břeclavi totiž museli vodohospodáři po dvou letech upravovat – proud v něm byl příliš silný. Volný pohyb v řece je přitom pro ryby životně důležitý. „Migrace je cílený pohyb, ryby pro ni mají různé důvody, například potravní, hledání vhodných zimovišť. Nejvýznamnější jsou ale důvody třecí migrace,“ vysvětlil Stanislav Lusk z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

I díky přechodům se do našich řek vrátilo množství druhů ryb dunajského typu. Například na řece Moravě je ale stále asi pět migračních překážek, které svůj přechod nemají.