Aktivisté s banány zablokovali přechod v Mikulově

Mikulov - Aktivisté za lidská práva dnes zablokovali v Mikulově hraniční přechod s Rakouskem. Od 13 hodin se tam uskutečnila protestní akce na podporu 13 rakouských ochránců zvířat, kteří jsou souzeni za údajné „členství ve zločinecké organizaci“ a hrozí jim až pět let vězení. Podle českých aktivistů je tento proces jak z banánové republiky.

Čeští aktivisté oblečení do banánových kostýmů rozdávali řidičům banány s nálepkou „Produce of Austria“.

„Tento proces je výsměchem základním principům demokratického právního státu. Obžalovaní jsou nuceni před soudem rozebírat své přesvědčení, je jim odpírán přístup k vyšetřovacím spisům, byť soud dvakrát rozhodl, že na něj mají právo, místa pro veřejnost v soudní síni jsou plánovitě blokována policejními studenty,“ řekl Marek Voršilka, organizátor protestu.

Video Protest aktivistů v Mikulově
video

Protest aktivistů v Mikulově

Případ vzbudil zájem v roce 2008. Je stíháno 13 lidí. Čtyři z nich zveřejnili obžalovací spisy a podle českých aktivistů v nich není nic, co by bylo možné považovat za důkaz kriminální činnosti. „Namísto toho je v obžalobě údajné členství těchto aktivistů ve zločinecké organizaci vyvozeno z dlouhého seznamu politických aktivit, jako je organizace demonstrací a veřejných konferencí,“ uvádí k tomu web rakouskaostuda.cz.

Aktivisté jsou podezřelí z toho, že útočili na majetek oděvního řetězce Kleider Bauer, který prodává kožešiny. Žalující firma vyčíslila škody způsobené akcemi aktivistů na půl milionu eur. „Jde o neprodejné, znehodnocené zboží, náklady vyplývající z nuceného přerušení výroby a poškození pověsti firmy,“ uvedl Peter Graf, ředitel podniku Kleider Bauer.

Aktivisté na hraničním přechodu v Mikulově
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24