Brněnští policisté stále častěji řeší případy stalkingu

Brno - Jedním z případů, kterými se policie zabývá, je stíhání třiatřicetiletého řidiče z Brna za nebezpečné pronásledování své bývalé milenky. Muž psychicky neunesl rozchod a chtěl ji přes její opakovaný nezájem získat zpět. Za čtyři měsíce jí poslal přes 1500 SMS, obtěžoval ji návštěvami, způsobil potíže v rodině a za údajnou psychickou újmu žádal pět milionů korun.

Řidič se s přítelkyní seznámil v zaměstnání. Žena byla vdaná. Vše nasvědčovalo tomu, že s ním začne nový život. Začali si zařizovat byt. Náhle se ale rozhodla, že zůstane s manželem. Situaci se snažila milenci vysvětlit, ten ale její rozhodnutí nepřijal. Láska se změnila ve spory, kvůli nimž byl obviněn ze stalkingu, který je od letošního 1. ledna trestným činem.Obdobný scénář měl i případ čtyřiačtyřicetiletého muže z Boskovic, který navázal vztah s dívkou z Pohořelicka, o polovinu mladší než on. Rozchod neunesl. Tvrdí, že z něj exmilenka vylákala peníze. Její pozornosti se dožadoval tím, že jí denně zasílal až 150 SMS. Dívku slovně napadal, chtěl, aby mu vyplatila 200.000 korun a hrozil násilím jí i malému dítěti, které si pořídila s jiným mužem v době, kdy se zároveň přátelila s ním. Ani tím si ji ale nezískal. Mladá žena pak kontaktovala policii.

Stalking

Zlovolné, úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby, které u oběti snižuje kvalitu jejího života a ohrožuje její bezpečnost.

 Ve třetím případě neunesl rozhodl několikrát trestaný třiatřicetiletý muž z Brna. Ženu, která se s ním rozešla, si chtěl nejprve naklonit dárky. Když to nevyšlo, přešel k výhružkám, nevybíravým textovým zprávám a k telefonickému obtěžování jejich dcer, uvedla policistka. Žena vyhledala pomoc kriminalistů v obavě o život svůj i svých nejbližších.

Za nebezpečné pronásledování hrozí až tři roky vězení. Tyto případy obvykle řeší soudy podmínečnými tresty a zákazem styku s poškozenými. V některých případech může být podle policie touha pachatelů po kontaktu s expartnerem tak silná, že ani stíhání s následným soudním trestem mu v dalším pronásledování nezabrání.