Janáček Brno 2010 uvede ve světové premiéře dvě skladatelovy opery

Brno – Druhý ročník hudebního festivalu Janáček Brno zahájí ve středu 17. listopadu komorní koncert a ve světové premiéře opera Výlet pana Broučka do měsíce. Festival během dvanácti dnů představí třicítku operních představení, koncertů nebo recitálů. Letos nese podtitul Janáček versus expresionismus a je divácky náročnější než první bienále.

Svého světově prvního uvedení se dočkají hned dvě Janáčkovy opery – Výlet pana Broučka do Měsíce a původní verze Šárky. Výlet pana Broučka do Měsíce nastudovala se souborem Národního divadla Brno britská režisérka Pamela Howardová, která vytvořila i scénu. „Je to vůbec moje první opera od Janáčka, přestože jeho hudbu jsem předtím znala. Bylo výzvou ujmout se jeho úžasného díla,“ uvedla režisérka. Od oper Věc Markopulos nebo Káťa Kabanová se Brouček velmi liší, Janáček zde výrazně experimentuje. Opera tak může být velmi zajímavá především pro mladší publikum.

Druhou premiérou bude uvedení původní podoby opery Šárka, kterou Janáček vytvořil v roce 1887 jako svoji operní prvotinu. Dílo o třicet let později přetvořil do podoby, v jaké je na divadelních prknech uváděna dodnes. V Brně známou verzi odehraje Národní divadlo moravskoslezské. To, jak moc se od sebe obě verze liší, tak budou moci návštěvníci sami porovnat.

Hostovat v čase festivalu bude také pražské Národní divadlo, které představí skladatelovu Káťu Kabanovou, nebo Helikon Opera Moskva s představením Věc Makropulos. „Všechny soubory vystoupí v kompletní sestavě včetně svých orchestrů. To bývá při festivalech a zájezdech poměrně výjimečné,“ upozornil dříve ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák.

Cílem mezinárodního festivalu je větší spojení Brna se světoznámým umělcem, podobně jako tomu je u Mozarta a jeho rodného Salzburgu. Letošní ročník organizátoři věnovali památce dirigenta Charlese Mackerrase. Nedávno zesnulý umělec byl totiž velkým propagátorem Janáčkova díla.

Janáčkova opera Výlet pana Broučka do Měsíce
Zdroj: ČT Brno
Autor: ČT Brno