Kolik je člověk ochoten dát za víno? Až 107 tisíc

Praha - Láhev bílého vína Sauvignon Blanc z roku 1936 byla jednou z nejatraktivnějších položek dobročinné aukce v pražském hotelu Marriott. Ve prospěch Nadace VIA a Jihomoravské komunitní nadace se vydražila za 107 000 korun. Společně s dalšími nápoji z kolekcí moravských vinařů byly součástí filantropické nabídky také netradiční položky jako malá role ve filmu Jana Hřebejka či sklenka vína ve společnosti bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové. Celkový výnos dosáhl 819 413 korun. „Láhev jsem měl v kolekci 14 let. Má zajímavou historii, je stará 74 let. Nyní má posloužit potřebným,“ řekl vinař z Velkých Pavlovic Radomil Baloun.

„Pro moji ženu je charita smyslem života. Věnoval jsem to jako poděkování za to, že přežila těžkou nehodu,“ řekl ČT nový majitel patrně nejstarší láhve vína v České republice Ladislav Hlavatý. Baloun víno zakoupil v Rakousku v roce 1996 v přepočtu za zhruba 4 500 korun. Dvě láhve z této kolekce věnoval před 14 lety tehdejšímu českému prezidentovi Václavu Havlovi k jeho 60. narozeninám. Jednu láhev pak obdržel jeho otec, který nápoj s ohledem na jeho stáří a hodnotu neotevřel. „Samotné víno, i bez jeho historie, jenom ve svém stáří má hodnotu sto tisíc korun,“ dodal Baloun.

Součástí dražební položky byl dopis od bývalého státníka, který darované víno ochutnal. „Raduji se z každé podpory neziskové sféry… Přesvědčil jsem se, že ročník mého narození je opravdu dobrý ročník. Může-li posloužit dobré věci, tím lépe,“ napsal v dopise Havel.

Klára Kollárová, sommeliérka:

„Nikdo neví, jak bude chutnat. Je ale zajímavé tím, jak je staré, a málokdy se vidí.“

Podle pražské sommeliérky Kláry Kollárové má vydražené víno především sběratelskou kvalitu. Upozornila zároveň, že v dražbě byla i jiná vzácná vína, která jsou zajímavá způsobem výroby. „Jsou ze starých vinic a vyrábí se způsobem šetrným k přírodě,“ dodala.

Podle pořadatelů by výnos z aukce, která se konala již počtvrté, měl podpořit veřejně prospěšné projekty. „Loňský výnos z obdobné aukce byl 460 000 korun. Kombinujeme veřejnou dražbu moravských vín s tichou aukcí zážitků a uměleckých děl,“ řekl výkonný ředitel Nadace VIA Jiří Bárta. Podle předsedkyně Jihomoravské komunitní nadace Zlaty Maděřičové je vydražené víno vzácné tím, že si ho vinař nenechal pro sebe, ale nabídl ho pro dobročinné účely. V minulosti byly výnosy z aukce využity pro výstavbu dětského hřiště, setkání folkloristů nebo aktivity lidí s Parkinsonovou chorobou.

Sklenka vína s Madeleine Albrightovou: 60 tisíc korun

Celkem se v dobročinné aukci objevilo asi 30 vinařských položek. V takzvané tiché aukci, při níž se finanční nabídky zapisují pod vystavené vzorky, se dražila mimo jiné umělecká díla Olbrama Zoubka nebo Františka Skály či autentický podpis Elvise Presleyho, který zaslal své české fanynce. Mezi draženými víny byly mimo jiné vzorky z kolekcí vinařství Josefa Mráze ze Staré Břeclavi, zemědělského družstva Sedlec, vinařství Stapleton-Springer z Bořetic nebo vinařství Maděrič z Templářských sklepů Čejkovice. „Aukce je příležitost, kdy se vinaři mohou pochlubit tím, co vlastní,“ uvedl Baloun. Upozornil, že láhev vína vydrží věčně, stejně jako obraz. „Nesmíte ji však otevřít,“ zdůraznil.

Role ve filmu Jana Hřebejka se z 15 000 korun vyšplhala na 45 000 korun. Podle režiséra „role nebude tak malá, aby ji vystřihli, a ne tak velká, aby ji nikdo nezvládl“. Vítěz dražby Milan Jasný ČT řekl, že filmovou roli chce dát manželce jako dárek: „Třeba to ale odmítne a pak to zbyde na mně. Už takhle jsem překonal nějaký vnitřní limit, který jsem si na začátku nastavil, ale nechal jsem se strhnout atmosférou.“ Sklenka vína s bývalou americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou se z vyvolávací ceny 27 000 korun zvedla na 60 tisíc. Dramatické licitování pak měla soška Františka Skály, která z 25 000 stoupla na 105 000 korun.