Ve třinácti se stala matkou, dnes za to dostala odškodné 600 tisíc korun

Brno - Brněnský krajský soud rozhodl o odškodnění pro mladou matku z Vyškovska, která počala dítě ve 13 letech s otcem své spolužačky. Sedmačtyřicetiletý Ladislav Kupčík z Boškůvek na Vyškovsku, který byl už soudem potrestán za její pohlavní zneužívání tříletou podmínkou s pětiletým odkladem, má teď její rodině zaplatit odškodné 600 tisíc korun. Dívka původně žádala půldruhého milionu za zkomplikovaný život a zkaženou pověst. U soudu se nakonec zástupce rodiny a otec dítěte dohodli - částku 600 tisíc bude dívce splácet.

Celý nešťastný příběh začal v roce 2007, kdy se dívka scházela a intimně stýkala s otcem své kamarádky. Rodina nic netušila, přestože její matka dnes přiznává, že ji to mohlo napadnout. Dcera podle ní vypadala mnohem vyspěleji než ostatní dívky, byla hezká a bezproblémová. Matce se ale nesvěřila. S mužem otěhotněla, a protože to tajila, nebylo už jiné řešení než dítě přivést na svět. Rodina ji ještě před porodem přestěhovala k příbuzným, 400 kilometrů od Vyškova, aby dívka nebyla na očích.

Za pohlavní zneužití podmínka

Video Ladislav Kupčík k odškodnění dívky, s níž počal v jejích třinácti dítě
video

Ladislav Kupčík k odškodnění dívky, s níž počal v jejích třinácti dítě

Tehdy pětačtyřicetiletý otec dítěte byl obviněn z pohlavního zneužívání a ohrožování mravní výchovy, soud mu však vyměřil pouze tříletý podmíněný trest s pětiletým odkladem. Advokát rodičů Petr Šťastný se tehdy nechal slyšet, že jde pro veřejnost o jasný signál, že za zneužití dítěte nemusí viník do vězení. Jenže ani státní zástupkyně, ani zmocněnkyně dívky se proti rozsudku neodvolaly. Na vyšší trest by zřejmě vzhledem k možné dobrovolnosti dívčina počínání nedosáhly.

Kupčík se ke svému otcovství hlásil, a dokonce se nechal slyšet, že se do dívky zamiloval a chtěl se kvůli ní rozvést. To však třináctileté matce životní trable, které ji čekají, nijak nezmenší. Podle obžaloby bude mít trvalé následky a problém s navazováním partnerských vztahů.

Za zkažený život šest set tisíc

V jednací síni krajského soudu dnes proti sobě stáli jen advokát rodiny Jan Volák a Kupčík, kterému se zdál požadovaný milion a půl příliš vysoký. Navrhl, že dívce zaplatí 150 tisíc. S tím ale zase nesouhlasila rodina, kterou v soudní budově reprezentovala matka dívky postávající před jednací síní. Soudce Michal Ryška proto hned na začátku jednání vyzval obě strany, aby se smířlivě dohodly. „Vyhlašuji desetiminutovou přestávku a doufám, že se během ní dohodnete na částce, která bude přijatelná pro obě strany,“ uvedl soudce Michal Ryška. Nakonec dohoda padla. Šest set tisíc korun v šestitisícových splátkách měsíčně.

Ladislav Kupčík se k výsledku jednání příliš vyjadřovat nechtěl. „Nejsem uvedený jako otec. Bylo mi jasně řečeno, že po mně nikdo plnění otcovských povinností nechce. Můžu říct, že po dnešku toho lituju ještě víc než předtím,“ prohlásil Kupčík.

Pro rodinu je výsledek jednání přijatelný. „Myslím, že pro dceru to je dostatečná částka, i když jí to nemůže vynahradit to, co se jí stalo,“ prohlásila matka zneužité dívky. "Dívka totiž musela snášet ústrky ve škole. Rodiče jejích spolužáků nechtěli, aby s jejich dětmi chodila do třídy. Školu proto dokončovala individuálně. Těhotenství a porod trávila u příbuzných. Podle matky je dívka skvělou matkou a peníze jí pomohou postavit se na vlastní nohy. V současné době chodí prvním rokem na střední školu.

Důvody, proč neuvedla dívka Kupčíka jako otce v rodném listě, což by ho zavazovalo k placení výživného a rodičovským povinnostem, její matka komentovat podrobně nechtěla. „Dcera se tak rozhodla. Pan Kupčík měl navíc čas se k otcovství přihlásit půl roku po porodu a to neudělal, takže nebylo co řešit,“ dodala.

Těhotenství
Těhotenství
Více fotek
  • Těhotenství autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/987/98684.jpg
  • Před porodem zdroj: wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/707/70634.jpg