Rozsvícení brněnského vánočního stromu přihlíželo 10 tisíc lidí

Brno - Sedmnáctimetrový vánoční strom na náměstí Svobody se dnes po sedmnácté hodině rozsvítil před desítkou tisíc Brňanů. V centru města tak odstartovaly vánoční trhy. Kromě sváteční atmosféry lákají i na spoustu vánočních pochoutek, ale i výrobky tradičních řemesel a dárkových předmětů. Stejně jako loni i letos budou vánoční trhy probíhat hned na třech brněnských náměstích. Moravské náměstí, Zelný trh a náměstí Svobody tak budou tvořit magický vánoční trojúhelník.

Vánoce v současné podobě jsou v Brně teprve dva roky. Před tím blokovala tradiční vánoční atmosféru smlouva s firmou Ardona. Trhy pořádala osm let a zbyl po ní jen dluh půl milionu korun.

Brněnská kašna zmizela pod velkým dřevěným Betlémem. Vánoční pošťák, pohádky, ale také živý osel – to jsou lákadla hlavně pro ty nejmenší. „Lidé si dávají punč, máme punč z bílého vína, červeného vína a portského vína a jmenují se různě podle náměstí, Mendlák, Zelňák a Maliňák. Pak máme ještě speciální vánoční punč, ten je se skořicí a se šlehačkou,“ řekl prodejce ve stánku na Zelném trhu Jan Veleba.

Video Reportáž Barbory Žítkové
video

Reportáž Barbory Žítkové

Brněnský orloj bude chrlit vánoční kuličky, tramvaje zpomalí

Speciální adventní edicí je také nabitý hodinový stroj na náměstí Svobody. Skleněné kuličky tentokrát s vánoční tématikou budou padat od 11 hodin dopoledne do 11 hodin v noci, každou hodinu. Jediným rušivým elementem Vánoc na náměstí Svobody budou letos projíždějící tramvaje. 

„S dopravním podnikem přes veškeré úsilí se nám letos nepodařilo vytěsnit dopravu z náměstí Svobody, ale tramvaje budou jezdit hlemýždím tempem,“ slibuje ředitelka brněnského Turistického informačního centra Petra Kačírková.

Začátek rozsvěcování vánočního stromu na náměstí Svobody v Brně
Začátek rozsvěcování vánočního stromu na náměstí Svobody v Brně