Výhrůžky smrtí na brněnské filozofii měl projednat soud. Byl však odročen

Brno - Městský soud v Brně měl dnes začít projednávat případ výhrůžek na katedře filozofie Masarykovy univerzity. Podle obžaloby vulgární anonymy naplněné hrozbami smrtí profesoru Jaroslavu Hrochovi zasílal e-mailem jeho kolega z pracoviště - profesor Břetislav Horyna. Ten se však k soudu nedostavil a soud musel uznat, že oprávněně. Nebyla totiž splněna zákonná lhůta, aby se mohl k hlavnímu líčení připravit. A tak byl soud, dříve než začal, odročen na pátého ledna. Horynovi přitom hrozí až roční vězení.

Případ se odehrál před dvěma lety. Nejméně pět měsíců se kupily v univerzitní schránce profesora Jaroslava Hrocha z katedry filozofie podivné e-maily. Podle jejich obsahu se dalo usoudit, že odesílatel Hrocha dobře zná, že zná i jeho práci nebo lidi, s nimiž se stýkal. Všechny tyto poznatky pisatel zkombinoval s vulgárními a nevkusnými výhrůžkami. Profesor si hrozeb nejdřív nevšímal, poté je začal vyvěšovat na nástěnce katedry a následně, až na popud manželky, se obrátil na policii. Ta po čase za odesílatele označila kolegu profesora Hrocha se stejným akademickým titulem – Břetislava Horynu.

Ukázky z výhružných e-mailů

„Hajzlíku, ty si myslíš, že utečeš do Ostravy? (…) To by ti prospělo, pár ti jich naflákat, až budeš žrát chodník. (…) Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa. (…) Jen neumři dřív, než si to s tebou vyřídíme, to by byla škoda. (…) Myslíš si, že zalezeš a nebudeš vidět? Ani omylem, fešáku, už brzo to začně, dočkáš se. Shniješ, než tě najdou.“

Jako důkazy posloužily samotné e-maily. Byť poslané z anonymní schránky, nesly s sebou stopu zejména v podobě takzvané IP adresy odesílatele. Správce univerzitní sítě, který se do pátrání pustil jako první, označil počítač profesora Horyny v jeho pracovně na katedře jako ten, z něhož výhrůžky odcházely. Policie pak  navíc zjistila, že část e-mailů měla původ i v domácím počítači podezřelého profesora. Státnímu zástupci to stačilo k podání návrhu na potrestání, respektive obžaloby.

Motiv pachatele? Podle znalce závist

Profesor Horyna údajně na policii odmítl vypovídat. Nechtěl se vyjádřit ani pro Českou televizi. Až později se nechal slyšet, že obvinění jsou údajně lživá a vychází z osobní msty. Profesor Hroch si z obav o vlastní bezpečnost na pisatele e-mailů nechal zpracovat znalecký posudek. Soudní znalec stanovil jako motiv jednání pachatele závist a jako jeho vlasnosti škodolibost, agresivitu a zbabělost. Hrozby smrtí ale podle něj odesílatel nemyslel vážně.

Na podporu Hrocha se postavily čtyři desítky jeho kolegů. V otevřeném dopise kritizovali zejména postoj fakulty, potažmo katedry, který signatáři označili za alibistický až cynický. Děkan filozofické fakulty Josef Krob se totiž v první řadě vymezil proti tomu, že kauza vůbec pronikla do médií. Spolu se svými kolegy nařkl profesora Hrocha ze snahy o skandalizaci katedry a potvrdil i stanovisko Masarykovy univerzity, že se jedná o osobní spor dvou lidí, se kterým nemá jejich zaměstnavatel co do činění. I přesto, že útok byl jednostranný, odehrával se na akademické půdě, navíc i na univerzitní síti.

Ukázka z dopisu na podporu proferora Hrocha

"Jsme hluboce znepokojeni výhrůžnými a vulgárními dopisy, jež Vám byly opakovaně zasílány po dobu několika měsíců. Považovali jsme za samozřejmé, že vedení fakulty, její akademický senát i domovská katedra jednoznačně odmítne tento odsouzeníhodný čin a vyjádří Vám solidaritu. Bohužel se tak nestalo. 

Jako Vaši kolegové rozhodně odsuzujeme veškeré výhrůžky, útoky i ústrky, kterým jste vystaven, a vyslovujeme Vám tímto svou plnou podporu a sounáležitost."

Osud dnešního jednání soudu má v rukou obžalovaný profesor

Hlavní líčení bylo sice nařízeno na dnešní den, nebylo však vůbec jasné, zda soud začne. Profesor Horyna si totiž dlouhou dobu nepřevzal soudní obsílku. Dnes tak nebyla zachováva jeho pětidenní lhůta na přípravu k soudu, na kterou má ze zákona právo. Soudu tedy nezbylo než jednání odročit.