Výstava v Tišnově nabízí sto třicet exotických i tradičních Betlémů

Tišnov - Vánoce začínají klepat na dveře. Hlasitěji než kde jinde je to slyšet v Tišnově. Na výstavu do prostorů galerie Diana si totiž mohou lidé přijít prohlédnout sto třicet Betlémů ze všech koutů světa, ze všech druhů materiálů a všech možných velikostí.

Jen málokde je možné vidět na vlastní oči třeba čerty mastit v pekle karty. Na tišnovské výstavě ano. A nejen to. Neuvěřitelná stotřicítka Betlémů zaujme a potěší návštěvníky každého věku, i když nejvíce samozřejmě ty nejmenší. „Mně se líbí pohybující postavičky, to je nejhezčí,“ prohlásila školačka Michalka, která na výstavu přišla s celou školkou.

V ořechu je posazen například Betlém z Brazílie vyrobený amazonskými indiány. Nechybí ani Betlém z Betléma a skutečné umění je možné stvořit i jen z mouky, vody a soli. „Z těchto přísad udělám těsto, deset minut je mačkám, vytvaruji figurky, které je nutné deset dní sušit na topení. Pak už stačí jen domalovat obličeje a postavičky nalakovat,“ popsala své výrobní tajemství Jana Svobodová, která vyrobila několik vystavených Betlémů.

Nejvzácnější mezi vystavenými je pohyblivý Betlém zapůjčený z tišnovského kostela. „V roce 1935 ho vyrobil kotlář Alois Vajer. Podobné Betlémy zvládl zkonstruovat celkem čtyři, jeden ale shořel za války při náletu,“ vysvětlil organizátor výstavy Zdeněk Jílek za pořádající galerie Art Periscope.

Na výstavě jsou betlémy papírové, keramické, dřevěné, porcelánové, voskové a paličkované, patchworkové, háčkované, ze šustí, z těsta, drátované, slámové, a dokonce z chlebového těsta.

Nasávat vánoční atmosféru budou moci lidé na tišnovské výstavě každý den až do 21. prosince.

Betlémy na výstavě v Tišnově 2010
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24