Bagety nahradily v době stávky obědy ve školních jídelnách

Břeclav/Vsetín - Přestože v Jihomoravském kraji zůstalo dnes kvůli stávce zavřeno přes sto škol, ve Vsetíně a Břeclavi nepřišli do práce pouze provozní zaměstnanci. K nelibosti dětí tak probíhala „normální“ výuka, alespoň než nastal čas oběda. Na Masarykově gymnáziu ve Vsetíně rozdával dětem místo kuchařek provizorní bagety sám ředitel školy. V Břeclavi dokonce koupila na protest proti stávce bagety pro všechny děti maminka dvou žáků.

Děti paní Jany Švirgové navštěvují speciální základní školu v Břeclavi na Herbenově ulici. O tom, že děti nedostanou ve středu oběd, protože provozní zaměstnanci včetně kuchařek odjíždí stávkovat, se dozvěděla o víkendu. „Můj syn Míša donesl v žákovské knížce informaci, že probíhá stávka a nebude fungovat školní jídelna. Proto jsem se rozhodla nakoupit v místním lahůdkářství bagety a dětem tak oběd nahradit,“ vysvětlila Jana Švirgová.

Kontaktovala proto ředitelku školy Miloslavu Poppovou a požádala ji, jestli je možné bagety dětem místo oběda rozdat. Ředitelka stávkující podporuje. Kvůli dětem a rodičům ale nechtěla školu zavírat, a tak s nápadem paní Švirgové souhlasila. „Trochu mě mrzí, že jsme celou školu dnes nezavřeli. Minulý týden jsme totiž informovali rodiče, že jsme v normálním provozu, pouze že nebudou obědy. V pondělí jsme pak zjistili, že bude stávkovat většina škol. To už ale bylo pozdě cokoliv měnit,“ vysvětlila ředitelka Miloslava Poppová.

Video Ředitel vsetínské školy rozdával žákům bagety
video

Ředitel vsetínské školy rozdával žákům bagety

Škola potom řešila, jestli bagety rozdat všem dětem, nebo pouze těm, které mají zaplacené obědy. Protože by ale mohly některé děti svým spolužákům jídlo závidět, nakonec se z baget radovali všichni.

„Tyto stávky mě štvou, protože se děti a cestující používají jako rukojmí. Dosáhlo to do takové krajnosti, že koho se ta stávka netýká, tak toho to vlastně obtěžuje. Vyjadřovat stávku takovým způsobem je podle mě nemorální,“ shrnula své motivy Jana Švirgová.

Bagety se rozdávaly také ve Vsetíně 

Kuchařky stávkují i na Masarykově gymnáziu ve Vsetíně. Jako jediné pracovnice školy vstoupily do stávky a odešly domů. Ještě předtím ale do přepravek pro jednotlivé třídy přesně rozpočítaly bagety a nápoje v krabičkách, které vedení školy objednalo jako náhradu za oběd.

Krátce před polednem se do prázdné jídelny začaly dobývat dvojice studentů vyslaných svými třídami pro jídlo. Předávat jim je musel kuchař – náhradník. Nezvyklou roli v bílém plášti si vyzkoušel osobně ředitel gymnázia Dalibor Sedláček. „Obědy rozdávám já se svojí asistentkou. Proto mám na sobě i ten bílý plášť. My jediní dva ze školy máme zdravotní průkaz, který k takové činnosti opravňuje,“ vysvětlil ředitel.

Po devíti stovkách baget se jen zaprášilo. Studenti je nebrali jen jako nouzové řešení a nutné zlo. Podle některých to bylo vítané zpestření školního jídelníčku. „Určitě lepší než některé obědy, občas to bývá horší,“ neodpustil si kritickou připomínku tercián Václav Lahuta. Jeho spolužáci se smíchem přitakali.

Rozdávání baget dětem
Rozdávání baget dětem
Více fotek
  • Rozdávání baget dětem autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2161/216052.jpg
  • Ve Vsetíně dětem bagety rozdával ředitel školy osobně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2161/216077.jpg