Místo přestávky běhání ve sněhu? Děti ze znojemské základky se chodí otužovat

Znojmo - Na všech základních školách mají většinu předmětů stejných. Na znojemské základce v Jubilejním parku se ale děti mohou přihlásit do předmětu, který nikde jinde nenajdete - otužování. Mezi žáky i učiteli se mu říká „otůžo“ a hlavně v zimě se těší mimořádné oblibě. Je to jediný předmět, který jsou děti ochotné vyměnit za velkou přestávku.

„Nejlepší je, když je zima a my se koulujeme a leháme si do sněhu. A taky je bezva, že nás paní učitelka nechá lítat a závodit,“ nešetří děti superlativy.

Učitelky chodí s dětmi ven až do mínus devíti stupňů. Příznivé účinky otužování se už rozkřikly mezi rodiči – tento předmět si proto zapisuje čím dál více dětí. „Praxe bývá taková, že na začátku školního roku se hlásí strašně moc dětí, pomalu polovina školy by se chtěla otužovat, ale jak přijdou plískanice, zhorší se počasí, tak postupně děti odpadávají, takže nakonec zůstanou jen ti skalní otužilci,“ řekla zástupkyně ředitele školy Helena Šteflová.

Video Děti ze znojemské ZŠ Jubilejní park se otužují každý den
video

Děti ze znojemské ZŠ Jubilejní park se otužují každý den

Otužování o velkých přestávkách se na základní škole v Jubilejním parku praktikuje už více než dvacet let a podle učitelů se osvědčilo. „Proběhnutí se na čerstvém vzduchu je pro děti tou nejlepší prevencí. Bývají méně nemocné a lépe zdolávají teplotní výkyvy počasí,“ vysvětlila učitelka Romana Kulhánková. Otužování se pravidelně účastní společně s dětmi.

V současné době se chodí pravidelně otužovat čtyřicítka dětí. Ostatní se o velké přestávce také mohou proběhnout venku, ale oblékají si toho podstatně víc než otužilci. Neobvyklý předmět škola konzultuje s hygienickou stanicí a dětskými lékaři, kteří jej podporují a vřele doporučují.