Kostely žijí posledními předvánočními přípravami

Svatý Hostýn - Kostely dnes byly ve znamení ruchu. Nikoliv duchovního, ale pracovního. Prakticky všude se chystala vánoční výzdoba, která je nezbytnou součástí důležitého místa v duchovním kalendáři. Mariánská bazilika na svatém Hostýně na Kroměřížsku dokonce kvůli svátkům přerušila rekonstrukci podlahy. Výzdoba chrámu je nejskromnější za posledních sto let. Hostýnská Madona nad oltářem kvůli pobytu u restaurátora chybí úplně, boční oltáře zahaluje igelit a jesličky mají místo tří pater pouze jedno.

Na druhou stranu je v kostele evidentně tepleji. Pod čerstvě položeným betonem totiž už funguje podlahové vytápění. „Teď v trubkách proudí voda zahřátá na 12 stupňů. Musíme být opatrní, beton stále ještě zraje, tak abychom ho nespálili,“ říká technický administrátor farnosti Petr Janek. V pořadu vánočních bohoslužeb ale na Hostýně znovu chybí tradiční štědrovečerní půlnoční.

Před několika lety totiž baziliku vzali útokem výtržníci a farní úřad raději vsadil pouze na bohoslužby během dne. To ale příští rok už platit nemusí, protože opravený chrám by mohl hostit i tradiční půlnoční. „Musel bych asi požádat o součinnost policii, aby to tady pohlídali,“ podotkl rektor baziliky Jiří Šolc. Vánoce v provizorních podmínkách baziliky potrvají do Tří králů, pak bude výzdoba znovu vystěhována. Oprava baziliky definitivně skončí se začátkem nové poutní sezóny, tedy na jaře 2011.

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky

Sváteční výzdoba nebude chybět ani v barokním chrámu sv. Jiří v Bystřici pod Hostýnem. Tam si instalaci 200 let starých jesliček užila místní omladina, pro ni byla tato práce odměnou. Naopak kněží jsou v plné permanenci. Chystají si totiž vánoční přímluvy, ty budou v mnoha případech civilnější než obvykle, protože o Vánocích navštěvují kostely daleko častěji i lidé nevěřící.