Vědu a adrenalin spojilo muzeum ve hře pro děti i dospělé

Brno - Znalosti a dovednosti z oblasti vědy, vynálezců a jejich vynálezů prověří soutěž po vzoru populárních televizních show. Společně ji připravila technická muzea měst ve střední Evropě. Soutěž je rozsahem svých znalostí určena především žákům základních a středních škol. Na své si ale přijdou i dospělí. Záludné otázky pořadu Dobrodružství vědy čekají také na návštěvníky Technického muzea v Brně.

Soutěže se zúčastnila i třída deváťáků ze Základní školy J. A. Komenského. Hned při zahájení soutěže je čekalo rozlosování na čtyři týmy. V první části museli potrápit mozkové buňky při znalostním kvízu z oblasti vědy, techniky, vynálezců a jejich vynálezů.

První otázku z počítačové terminologie zodpověděli všichni pohotově a bez chyby. U dalších otázek už ale u nabízených možností často váhali. „Jaká je přibližná vzdálenost mezi Zemí a Sluncem? Jaký radioaktivní prvek používali Meitnerová a Hahn pro svůj výzkum?“ objevovaly se na obrazovce samé zapeklité otázky. Odpovědi napsané na mazacích tabulkách se nad jednotlivými stolečky různily. První znalostní část vyhrál zelený tým.

A na co je ten karburátor?

Druhá část soutěže byla věnována praktickým dovednostem, ale i schopnosti v rychlosti vyhledat informace z internetové databáze nebo z expozic a depozitářů muzea. „Jak mám vědět, k čemu slouží karburátor?“ lamentovala zástupkyně červených pobíhající v místnosti s expozicí závodních motorů. Týmy se snažily bleskově kompletovat úkoly v takzvaných laboratořích. I tady ukázali jasnou převahu nad svými spolužáky zelení. Napětí vrcholí - v poslední části soutěže, složitém bludišti, by se dalo ještě ledasco zvrátit.

Všechny týmy musely bludištěm dostat kuličku z jedné strany stolu na druhý. Ovládat ji však mohli výhradně za pomoci magnetu. A aby to nebylo tak snadné, jeden ze soutěžících musel s magnetem pod stůl a ostatní jej shora navigovali. Čas byl bohužel neúprosný a dostat kuličku na správné místo v časovém limitu se nepodařilo nikomu. Bodový náskok zeleným tak už nikdo nevzal a stali se absolutním vítězem soutěže.

„Nejzajímavější nám připadlo stavění mostu a navíc jsme se dozvěděli mnoho informací,“ řekla za zelené Marcela Minaříková. Důvod, proč vyhrál zrovna její tým? „Vyhráli jsme díky klukům. Jeden byl výborný stavitel a druhý znal odpovědi na všechny otázky,“ měla v tom jasno školačka.

Hra Dobrodružství vědy bude v Technickém muzeu v Brně rozdmýchávat adrenalin v krvi dětí i dospělých do 13. března. Zasoutěžit si mohou přijít i celé rodiny nebo firmy. Předem je však nezbytné se zaregistrovat.

Dobrodružství vědy
Dobrodružství vědy
Více fotek
  • Dobrodružství vědy autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2326/232538.jpg
  • Dobrodružství vědy autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2326/232542.jpg
  • Dobrodružství vědy autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2326/232540.jpg