Stížnost Prahy kvůli vydání pozemků v Březiněvsi byla předčasná, Ústavní soud ji odmítl

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost pražského zastupitelstva proti rozhodnutí Státního pozemkového úřadu, který na podzim 2015 vydal Řádu Maltézských rytířů pozemky v Březiněvsi. Soud stížnost považoval za nepřípustnou kvůli jejímu předčasnému podání, řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Stále totiž trvá správní řízení.

Ve sporu jde o desítky hektarů pozemků včetně historického dvora. Řád je získal v rámci majetkového vyrovnání s církvemi. Návrh na podání stížnosti podal zastupitelstvu březiněvský starosta Jiří Haramul za klub ANO. Argumentoval například tím, že městská část na dotčených pozemcích dlouhodobě plánovala postavit školu a školku.

Podle mediálního zástupce maltézských rytířů Michala Peterky zároveň ministerstvo zemědělství ve zrychleném řízení vyhovělo odvoláním řádu proti 56 rozhodnutím ústředí Státního pozemkového úřadu. Ústředí totiž v mimořádném přezkumném řízení zrušilo veškerá rozhodnutí svých krajských poboček týkající se vydávání majetku řádu. Nyní se ústředí bude muset záležitostí zabývat znovu.

„Rozhodnutí obou institucí, tedy Ústavního soudu i ministerstva zemědělství, vnímáme jako uspokojivé. Důležité ovšem je, že Řád Maltézských rytířů zůstává nadále vlastníkem všech doposud restituovaných nemovitostí, a může tak pokračovat ve svých charitativních a sociálních projektech,“ uvedl Johannes Lobkowicz, kancléř Českého velkopřevorství Řádu Maltézských rytířů.

Souboj nekončí

„Předčasné uspokojení pana Lobkowicze vychází z jeho neopodstatněných tužeb k získávání majetků, které zakrývá tvrzením o charitativní a sociální činnosti Řádu,“ reagoval ve středu Haramul. Řád podle něj „nikdy neprokázal to, že je nástupcem Konventu kněží tohoto Řádu“, opomíjí platnost Benešových dekretů i datum 24. února 1948, které představuje mez pro uplatňování restitučních nároků.

Kromě parcel v Praze stát vydal řádu také třeba téměř stovku parcel v Kozlově nad Otavou na Strakonicku, přibližně stejně pozemků v obci Hrušky u Brna na Vyškovsku, přes sedm desítek pozemků v Hlince a tři desítky pozemků v Dívčím Hradě na Bruntálsku. Více než 80 pozemků dostal už řád v Horažďovicích na Klatovsku.

Některé dohody o vydání majetku byly uzavřeny už před mnoha měsíci a řád je zapsán v katastru nemovitostí jako vlastník. Přinejmenším některými restitucemi se už zabývají, anebo budou zabývat soudy.