ČT24

ČT24
sobota 1. srpna 2015 Oskar

Festival Beltine letos hostí keltové z Prahy

Velikost textu:

Praha – Milovníci hudby a keltské kultury, kteří chtějí oslavit příchod jara aktivněji než jen pálením čarodějnic, mohou i letos zamířit na tradiční festival keltské kultury Beltine. Ten se letos koná již pošestnácté, tentokrát v chráněné přírodní lokalitě mezi pražskými Stodůlkami a Řeporyjemi v nově zbudovaném středověkém skanzenu Řepora. Také na ostatních místech Prahy však budou bohaté čarodejnicové programy.

Ohnivá show
Ohnivá show
Otevřít galerii
 • Ohnivá show zdroj: www.beltine.cz http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/2/194/19393.jpg?1209379140
 • Beltine 2010 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1615/161438.jpg?1272640634

Hlavním tahákem keltské noci bude vystoupení českých i zahraničních hudebních kapel. Očekávaným hostem Beltine 2010 bude italská kapela Folkstone, která hraje "středověký folk-metal". Z Polska pak organizátoři pozvali skupinu Beltaine. Z českých kapel vystoupí například Asonance, Hakka Mugies či Jan Hrubý a Kukulín. Nástroje neutichnou ani v noci, kdy se o zábavu postarají Czeltic, Flying Druid Orchestra a Vintage Wine.

Tradičně je připraven také doprovodný program – výstavu kreslených vtipů, workshop v žonglování nebo malování na obličej. Pro děti i dospělé organizátoři chystají také soutěž v chození na prknech, hodu podkovou či přenášení keltského hrnce a také hry našich předků.  Poučení pak poskytnou ukázky tradičních keltských řemesel.

Skanzen, ve kterém se festival odehraje, představuje českou lidovou architekturu vrcholného středověku formou replik staveb postavených z tradičních materiálů.  Unikátní historicko-ekologický projekt vznikal šestnáct měsíců. Kolem centrálního náměstí, částečně obehnaného vodním a palisádovým opevněním se rozkládají statky, domky a hospodářská stavení, kostelík a krytá tržnice, posvátný strom, pohanské kultovní místo, pranýř a šibeniční vršek. 

Čarodějnické rejdění nejen v Praze

Tradiční slet čarodějnic se chystá v pražském parku Ladronka. Program nabízí hudební, sportovní, výtvarné i odpočinkové vyžití. Představí se hudební skupiny i loutkové divadlo. Jiskru noci by pak měla roznítit netradiční ohňová show. V parku na Pankráci se chystají Čarodějnice Open-Air 2010. Dětská část programu vyvrcholí divadelním představením loutkové pohádky a dospělé budou bavit kapely ve stylu reggae, punk a ska. Chystá se také dražba výtvarných děl od umělců s duševním onemocněním.

Čarodějnické reje pořádá také radnice v Praze 13. Pořádat se tam budou mimo jiné soutěže o nejkrásnější čarodějnickou masku a nejlepší koště. Soutěže o nejoriginálnější čarodějnici a nejhezčí vrabčí hnízdo na hlavě se chystají v Českých Budějovicích. Zájemci tam budou moci navštívit perníkové chaloupky, ve které žijí ježibaba a ježidědek, nebo asistovat kuchaři Petru Stupkovi při čarování a kouzlení dobrot pro děti. Na Čarodějnický rej láká také pražské středisko Loděnice Vltava. Pro děti je tam nachystán zábavný program plný her a soutěží. Zájemci budou moci využít vybavení areálu, ke kterému patří park vysokých lan, či se povozit se na kánoích po Vltavě.

Keltské rituály na Beltine
Keltské rituály na Beltine

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.