Sehnat v Česku kominíka je problém

České Budějovice - V Česku je málo kominíků a majitelé kotlů na uhlí a dřevo v této souvislosti tvrdí, že mají velký problém. Nejsou schopni dostát předpisům, nemohou tedy nechat vyčistit a zkontrolovat svůj komín několikrát ročně. Přitom domů, které se vracejí k vytápění tuhými palivy, přibývá, kominíků naopak.

Kominík byl původně běžnou profesí, v devadesátých letech však nebyl mezi zájemci o povolání příliš populární. Potkat na ulici muže v černém, za kterým se lidé otáčí pro štěstí, je v současné době téměř nemožné. Oslovení majitelé kotlů hovoří o výrazně dlouhých lhůtách. A to i v případě akutních potíží. „Sehnat kominíka je obrovský problém! Trvalo mi to asi tak měsíc a pak, náhodou přes známého, se ten člověk uvolil, že přijde,“ potvrdil majitel domu Jan Dobiáš. Problém je v tom, že řada kominíků odešla nebo odchází do důchodu a většina učilišť zanikla. Zároveň se ale, především kvůli rostoucím cenám energií, začal zvyšovat počet komínů, které je třeba vyčistit. Jiří Janoušek ze Společenstva kominíků ČR vysvětlil: „Lidé na vesnicích se vracejí od plynu nebo elektřiny k tuhým palivům.“

Podle mluvčí jihočeských hasičů Nicole Hovorkové je třeba u trvale obydlených domů provádět kontrolu šestkrát ročně, u rekreačních stačí jednou za rok. Drtivá většina majitelů však kontrolu často nedělá ani několik let, i přesto, že neudržovaný komín zvyšuje riziko požáru. Pokud majitel nemá potvrzení o revizi, může v takovém případě přijít o pojistku. Jenže kominíků je tak málo, že někteří běžné prohlídky už jednoduše v zimě vůbec nedělají. Kominík Jan Fanta z Třeboně uvedl: „Když někdo zavolá, že tam dlouho nikdo nebyl, není to pro mne v tom množství argument, abych tam jel. Spíš jedu na věc, která je akutní.“

Představitelé cechu předpokládají, že situace by se měla začít zlepšovat příští rok. Podle jejich slov zájem o rekvalifikace stoupá a pomoci by měla i rostoucí nezaměstnanost.