Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich

Plzeňští se bouří proti Šlajsovi: Nechceme politruka hejtmanem

Velikost textu:

Plzeň - Téměř dva tisíce lidí v otevřeném dopise vyzvalo zastupitele Plzeňského kraje, aby nedosazovali Václava Šlajse na post plzeňského hejtmana. Má nahradit Milana Chovance, který po zvolení poslancem plánuje rezignovat na svou funkci. Signatářům dopisu vadí Šlajsova komunistická minulost. Svou výzvu s názvem "Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje" dnes v podvečer v Plzni podpořili zapalováním svíček. Krajští zastupitelé budou hejtmanskou výměnu řešit po devátém prosinci.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Podle otevřeného dopisu byl současný první náměstek hejtmana Plzeňského kraje Václav Šlajs kdysi nejen vysoce postavený člen KSČ, ale i důstojník komunistické armády, kde vykonával funkci předsedy útvarové organizace KSČ. V roce 1989 prý ještě dokončil studium na Vysoké škole politické.

Podpisy pod výzvu směřovanou nekomunistickým krajským zastupitelům sbírají mimo jiné na internetu. "Cílem otevřeného dopisu je vyzvat demokraticky smýšlející zastupitelky a zastupitele Plzeňského kraje, aby svým hlasem nepodpořili zvažovaného kandidáta na post hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse," konstatoval jeden z autorů dopisu, aktivista Petr Vaněk.

Dnes se iniciátoři dopisu sešli na mostě Magora Jirouse v Plzni a na protest proti plánované výměně zapalovali svíčky. "Je skutečně trochu nevhodné, aby působil jako reprezentant celého kraje," uvedl na Šlajsovu adresu předseda plzeňské pobočky Konfederace politických vězňů Jaroslav Cuhra.

První náměstek plzeňského hejtmana Václav Šlajs
První náměstek plzeňského hejtmana Václav Šlajs

Jednašedesátiletý politik ve svém životopisu nepopírá studium na vysoké škole politické v letech 1985 až 1989, u let 1973 až 1993 ale uvádí, že byl voják z povolání. Označení politruk (náčelník politického oddělení) Šlajs odmítá a otevřený dopis označuje za cílenou kampaň proti své osobě. "Z mnoha údajů je zřejmé, že to, co vzniklo, se vůbec nezakládá na pravdě," tvrdí. "Já jsem byl čtyři roky předsedou útvarové organizace KSČ, a to v letech 1981 až 1985... Náčelníkem oddělení, ale ne politického, jsem se stal 1. února 1990. Těm orgánům se z legrace říkalo novodobí politruci," řekl již dříve Šlajs serveru iDnes.cz. 

Na své straně má Šlajs i plnou podporu stranických kolegů a hlasovat pro něj hodlá i krajský koaliční partner, kterým je Komunistická strana Čech a Moravy. Dohromady mají komunisté a ČSSD v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu. Proti svému nástupci se nijak neohradil ani dosavadní hejtman Milan Chovanec. "Pan Šlajs je první náměstek, ve své podstatě by měla panovat nějaká hierarchie," poznamenal. Zda rezignuje na post poslance či hejtmana, definitivně oznámí na krajském zastupitelstvu 9. prosince.

přehrát video
Petice proti náměstkovi: Nechceme politruka hejtmanem

Proti komunistickým barvám zastupitelů - ať už minulým, nebo současným - se v krajích neprotestuje poprvé. Hned po volbách loni na podzim požadovali studenti v Českých Budějovicích rezignaci komunistické radní pro školství Vítězslavy Baborové. Drželi kvůli tomu dokonce řetězovou hladovku a Baborová nakonec z funkce v lednu sama odešla. 

S menším úspěchem se studenti a opoziční zastupitelé setkali v Karlovarském kraji, kde ze stejného postu radního pro školství chtěli odvolat bývalého politruka pohraniční stráže Václava Sloupa. Ten jakékoliv provinění během minulého režimu odmítal a všechny pokusy o své odvolání přečkal.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.