Brno má bytovou ombudsmanku. Řeší sousedské spory i problémy s bydlením

Na brněnském magistrátu od srpna pracuje bytová ombudsmanka. Nová úřednice má na starosti řešení neshod v městských bytech. Lidé se na ni můžou obracet s problémy od sousedských sporů až po zatékání vody.

Video Události v regionech (Brno)
video

Bytová ombudsmanka v Brně Klára Kolbabová

Zdroj: ČT24

Město Brno vlastní 30 tisíc městských bytů. Jejich nájemníci mají nejrůznější problémy. S těmi, které se táhly delší dobu, se zoufalí lidé obraceli na primátora nebo na náměstky. Právě proto, aby je mohli jednoduše odkázat na jednu odpovědnou osobu, která se o ně postará, zavedli bytovou ombudsmanku.

„Ne vždy je lehké určit, kde ta komplikace vznikla. Jestli je na straně toho nájemníka, sousedských vztahů, komplikace s městskou částí, se správcem toho objektu,“ vysvětlil náměstek primátora města Brna Petra Hladík (KDU-ČSL). Město proto hledalo asertivního člověka s dobrými komunikačními schopnostmi, který se orientuje v bytové problematice a občanském zákoníku.

Bytová ombudsmanka bude pracovat hlavně v terénu 

Ve výběrovém řízení nejlépe uspěla čerstvá absolventka fakulty sociálních studií Klára Kolbabová, která vystudovala obor sociální politika a sociální práce. V práci je teprve tři dny a už řešila první případy. V kanceláři moc času netráví. Jejím hlavním úkolem je obejít všechny strany sporu, vyslechnout je a navrhnout vhodné řešení. „Jsou to různorodé problémy. Ať už třeba stížnosti kvůli sousedům, vyúčtování, technický stav bytu,“ řekla bytová ombudsmanka Klára Kolbabová.

Pokud ombudsmanka najde chybu právě na straně města, řešení bude pak na jeho bedrech. Sama Klára Kolbabová pravomoci třeba měnit smlouvy a podobně nemá.

V domě v Novém Lískovci klid zajistil až kamerový systém

S řešením sporů mezi nájemníky mají zkušenosti i městští strážníci. Například v domě v brněnské části Nový Lískovec kdysi i několikrát denně řešili potyčky nebo napadení zbraní. Problémy mezi obyvateli domu pomohl vyřešit projekt Bezpečná lokalita, bezpečné bydlení.

Úkolem projektu bylo všech pět set nájemníků zklidnit a naučit je společnému soužití. „Instalovali jsme do domu například kamerový systém, jeho síla je v tom, že odradí pachatele, nemůžou si být jistí, že zrovna nejsou viděni,“ vysvětlil městský strážník Luboslav Fiala.

Bezpečnostní výbava v domě vyšla asi na jeden milion korun. Jedním z mnoha vyústění projektu je manuál bezpečného bydlení. Domovníci z problémových lokalit tam najdou návod, jak nájemcům pobyt zpříjemnit. Strážníci pořádají i takzvané Domovnické akademie – správci domů můžou načerpat zkušenosti ve školicím středisku.