Pardubický kraj nepovolil další těžbu v lomu na Chrudimsku. Auta s kamením vadí místním

Kamenolom Zárubka na Chrudimsku nejspíše přestane během osmi let fungovat. Společnost Skanska, které patří, v něm přitom chtěla těžit dalších 40 let. Pardubický kraj ale po hlasitém odporu obyvatel okolních obcí změnil svůj postoj a vydal nesouhlasné stanovisko o vlivu těžby na životní prostředí.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Kamenolom Zárubka nedostal povolení k prodloužení těžby

Pardubický kraj s dalším fungováním lomu Zárubka souhlasil. Po veřejném projednávání ale svůj postoj změnil. Mluvčí krajského úřadu Dominik Bartán to vysvětlil tím, že majitel lomu nenavrhl „adekvátní opatření především v oblasti hluku, zvýšené prašnosti a také dopravního řešení“.

Starosti dělají lidem z okolí odstřely i intenzivní doprava. Obcemi Cejřov a Prosetín jezdí nyní stovky nákladních aut denně. Ve vesnicích je hluk, prach a domům praskají zdi. „Umyjete okna a za týden tam máte prachu, jako kdybyste je nemyli,“ popsal situaci obyvatel další nedaleké obce Leštinka.

/*json*/{"map":{"lat":49.85349426030781,"lng":15.966535302360517,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.83976767068776,"lng":15.954519510269165,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jaromír Rybenský z Prosetína však ani poté, co kraj vydal nesouhlasné stanovisko o vlivu na životní prostředí, není přesvědčen, že se situace zlepší. „Myslím si, že se budou odvolávat, že to není konečná,“ podotkl.

Skanska se skutečně může odvolat. V tom případě by ale měla navrhnout nový koncept těžby, součástí by mělo být použití nejmodernějších technologií při dobývání kamene i větší využití železniční dopravy. Mluvčí firmy Marek Pšeničný ale zatím neřekl, zda se Skanska odvolá. „Nesouhlasné stanovisko kraje jsme obdrželi, v současné chvíli jej analyzujeme a zvažujeme další kroky,“ sdělil pouze.

I kdyby ale firma přijala rozhodnutí Pardubického kraje a o prodloužení povolení již neusilovala, neznamenalo by to, že se těžba zastaví okamžitě. Současné povolení vyprší až v roce 2025. Za osm let se tu ještě může vytěžit téměř dva a půl milionu tun kamene.